Harry Hole, norweski policjant, przybywa do Australii, aby pomóc tamtejszej policji w śledztwie w sprawie brutalnego gwałtu i morderstwa na swojej rodaczce Inger Holter. Wspomagany przez Andrew Kensingtona i innych australijskich funkcjonariuszy, szybko odkryje, że sprawa ta jest powiązana z serią nierozwiązanych morderstw. Jednak zanim Harry wpadnie na trop seryjnego mordercy, będzie musiał poznać wiele sekretów, które kryje Sydney szczególnie noc… a za wszystko to zapłaci wysoką cenę.
Człowiek nietoperz to pierwsza część bestsellerowej serii Jo Nesbo, w której głównym bohaterem jest Harry Hole. Otrzymała ona wiele nagród, w tym Szklany Klucz za najlepszą skandynawską powieść kryminalną w 1998 roku oraz nagrodę Rivertona, która jest przyznawana najlepszemu tekstowi kryminalnemu, który ukazał się na rynku księgarskim w Norwegii.
Kto zabił Inger Holter? – zabójstwo Inger Holter było głównym powodem, dla którego Harry Hole przybył do Australii. Pomimo kilku podejrzanych, mordercą okazuje się Toowoomba.
Jak zginęła Birgitta Enquist? – Birgitta brała udział w zasadzce przygotowanej przez policję, na głównego podejrzanego Evansa Whitea. Pomimo tego, że policja miała obserwować jej każdy krok i w razie niebezpieczeństwa interweniować, to została ona uśpiona, a następnie porwana, jednak nie przez Evansa jak początkowo wszystkim się wydaje, tylko przez Toowoombe. Dziewczyna została zabrana na pokład jego statku, a następnie owinął linę kotwiczą w okół jej szyi i wrzucił do wody.
Dlaczego Toowoomba zabija tylko blondynki? – miała to być zemsta na białych kobietach za krzywdy które w przeszłości wyrządzili jego narodowi Australijczycy.
Kto zabił Otto Rechtnagel i dlaczego? – mordercą Otto był Toowoomba. Zrozpaczony kochanek powiedział Andrew o wszystkim kiedy Toowoomba go porzucił. Ten nie mógł dopuścić do tego, aby prawda o morderstwach wyszła na jaw.
Czy Andrew Kensington popełnił samobójstwo? – początkowo, wszystko wskazuje na to, że to Andrew zabił Otto Rechtnagela, a następnie w jego mieszkaniu popełnił samobójstwo. Jednak jego mordercą okazuje się Toowoomba.
Jak to możliwe, że Toowoomba wybiera swoje ofiary w tak odległych regionach Australii? – Toowoomba podróżował wraz z grupą bokserską “Jima Chiversa”, co umożliwiało mu podróże po całej zachodniej Australii. W raz z tą grupą, praktycznie zawsze przemieszczała się trupa cyrkowa, w której pracował Otto Rechtnagel.
Harry Hole – trzydziestodwuletni policjant z Norwegii, który przybywa do Australii, aby pomóc tamtejszej policji w śledztwie w sprawie zabójstwa Inger Holter. Jest niepijącym alkoholikiem, jednak po śmierci Andrew wraca do nałogu.
Inger Holter – Norweżka pracująca w barze The Albury. W przeszłości prowadziła w telewizji program dla młodzieży. Przed śmiercią została zgwałcona, a następnie w nocy morderca przetransportował ją do parku i zrzucił z urwiska. Na jej ciele jednak nie ma żadnych śladów, które mogłyby wskazać podejrzanego.
Birgitta Enquist – rudowłosa szwedka, od czterech lat mieszkająca w Australii. Była koleżanką z pracy Inger Holter, jednak nie łączyły je bliższe kontakty. Od pierwszej chwili gdy spotyka Harrego wpada w mu oko co kończy się ich romansem. Została porwana, a następnie zabita przez Robina Toowoombe.
Andrew Kensington – Harry poznaje go na lotnisku tuż po przylocie do Australii. Zostaje jego kompanem w pracy, a później staje się również jego przyjacielem. Jest aborygenem silnie związany z Robinem Toowoomba. Andrew wiedział, że Toowoomba jest seryjnym mordercą, dowiedział się tego od Otto, jednak lojalność wobec własnego narodu nie pozwalała mu go aresztować. Andrew jest również uzależniony od heroiny.
Neil McCormack – szef Komendy Policji Sydney South. Początkowo niezbyt chętnie przygląda się inicjatywom Harrego, jednak z czasem cieszą się one jego coraz większą aprobatą.
Larry Wadkin – detektyw po studiach prawniczych, który prędko pnie się po szczeblach kariery. Pracuje w komendzie Sydney South.
Sergej Lebie – prawa ręka Wadkinsa, zawsze elegancko ubrany Jugosłowianin.
Yong Sue – najmłodszy w zespole policjantów. Nieduży, chudy jak szkielet. Gdy miał dziewiętnaście lat, jego rodzice wyjechali w odwiedziny do Chin i nigdy już nie wrócili. Jego dziadek uważał, że wiązało się to z “historiami politycznymi”.
Robin Toowoomba – aborygen z Queensland, był bokserem, który podróżował po Australii z grupą “Jima Chiversa”. Przyjaciel Andrew Kensingtona. To on okazuje się być seryjnym mordercą. Podczas próby ucieczki, ginie zjedzony przez krokodyla.
Otto Rechtnagel – czterdziestodwuletni klaun, który od dziesięciu lat jeździł z grupą “The Australian Travelling Show Park”. Uważany jest za spokojnego mężczyznę jednak nieco ekscentrycznego. Jest homoseksualistą i był kochankiem Toowoomba.
Evans White – jeden z głównym podejrzanych o zabójstwo Inger Holter, z którą poznał się w The Albury i przez krótki czas byli ze sobą. Evans twierdzi, że chciał się rozstać z Inger jednak nie zdążył bo ona zniknęła. Zajmuje się handlem narkotykami.
Dobra Mateczka – ciężarna kobieta z Nimbin sprzedająca narkotykii. Pokłóciła się Inger Holter, co zeznał właściciel jej mieszkania.
Sandra – prostytutka, gdy jednego z wieczorów Harry się upija, prosi ją aby się z nim poszła do łóżka. Nakrywa ich na tym Brigitta, co powoduje, że chce z nim zerwać znajomość.
Alex Tomaros – szef baru, w którym pracowała Inger Holter oraz Birgitta Enquist. Umawiał się na randki z Inger, jednak gdy tylko ona zaczęła spotykać się z Evansem, to zrezygnował z zapraszania jej. Był nazywany również Jasiem Fasola.
Robertson – gospodarz Inger Holter. Jest ekshibicjonistą przez co w przeszłości miał problemy z prawem.
Widząc jak słabe oceny ma pierwsza część z Harrym Hole, długo broniłem się przed sięgnięciem po nią. Jednak nie chcąc rozpoczynać serii Jo Nesbø od środkowych tomów, w końcu zdecydowałem się na tę książkę. Czy naprawdę jest tak źle?
Historia rozpoczyna się w momencie gdy Harry Hole przybywa do Sydney. Jego zadaniem jest pomóc w wyjaśnieniu śmierci swojej rodaczki Inger Holter. Została ona najpierw zgwałcona, a następnie bestialsko zabita. Od razu po wylądowaniu trzydziestodwuletnie policjant z Norwegii poznaje swojego kompa Andrew Kensingtona, który będzie mu towarzyszył w prowadzonym śledztwie. Nasz główny bohater to bezkompromisowy policjant, który znany jest ze swoich niekonwencjonalnych metod pracy. Czytelnik poznaje także jego burzliwą przeszłość, w tym uzależnienie od alkoholu, które niemal go pozbawiło pracy w norweskiej policji i powraca w najgorszym możliwym momencie.
To co niewątpliwie jest plusem „Człowieka nietoperza” to język. Soczysty język Nesbø którym stara się budować atmosferę i intrygę. Właśnie… stara się. Niestety sam język nie wystarczy aby książka była udana. Cała fabuła po prostu się nie klei. Kolejne przesłuchania właściwie nic nie wnoszą do fabuły i wieje od nich nudą. Bohaterowie pomimo, że praktycznie każdy z nich ma za sobą historię, która mogła by być w ciekawy i intrygujący sposób opisana to jednak są wyłącznie tłem dla Harry’ego Hole. No i morderca, a raczej jego motyw, który jak dla mnie jest całkowicie nie przekonujący.
Warto również wspomnieć jak została pokazana Australia, która staje się niemal bohaterem tej książki. To nie tylko poznawanie kraju od strony, której przeciętny turysta nie zobaczy, ale przede wszystkim odkrywanie kultury, obyczajów czy nawet mitów danego narodu. Jest to oczywiście dość charakterystyczną cechą książek skandynawskich autorów, ale do tej pory (poza kilkoma wyjątkami z Henningiem Mankellem na czele) opisywali oni kulturę kraju, w którym się wychowali i żyją. Jo Nesbø pokazuje problemy, które trapią australijskie społeczeństwo, a o których większość z nas prawdopodobnie nie ma pojęcia. Problem asymilacyjne aborygenów są tak naprawdę głównym wątkiem tej książki. Zostały one dość szczegółowo przedstawione, nie tylko w historiach, które opowiadają np. z zabraniu im ziem, ale przede wszystkim w codzienności, w której aborygeni w Australii są w większości przypadków obywatelami drugiej kategorii. Niestety wszystko to zostało opisane nieciekawie. Przypomina raczej rozprawkę antropologiczną przygotowywaną na zaliczanie niż pełnokrwisty thriller.
„Człowiek nietoperz” naprawdę miał całkiem spory potencjał aby stać się książką co najmniej dobrą. Sam pomysł na fabułę wydaje się interesujący, w dodatku Australia i społeczny konflikt w tle. Niestety nie jest to książką dobra. Czy omijając tę część coś stracimy? Moim zdaniem nie. Wszystkie informacje, które otrzymujemy o Harrym Hole, o jego problemach i tragicznych wydarzeniach z przeszłości, Nesbø jeszcze nam nie raz przypomni w kolejnych częściach. Dlatego jeżeli nie chcesz się zniechęcić do serii z Harrym raczej odradzam zaczynanie właśnie od tego tytułu. Jeżeli natomiast chcesz zobaczyć jak ten bardzo dobry pisarz zaczynał i nie boisz się rozczarowania, to na pewno możesz spokojnie sięgnąć po tę książkę. To jednak zawsze, przynajmniej dla mnie, jest ciekawe jak dany autor rozwijał się na przestrzeni kolejnych powieści.