Właśnie mija dwa tygodnie od premiery najnowszej książki Jo Nesbo “Nóż”. Z tej okazji na portalu wyborcza.pl ukazał się wywiad z autorem, który przeprowadził Wojciech Orliński.


Już na jego początku pada pytanie, które zapewne wielu insertuje najbardziej. Czy będzie kolejna część?

Wojciech Orliński: Czy to już koniec serii o Harrym Holem? Ostatnia scena przynosi tak dobre zakończenie…

Jo Nesbø: Przykro mi, odmawiam odpowiedzi. W przypadku takiej serii częścią suspensu jest właśnie pytanie, czy jeszcze będzie następna część. Celowo zostawiam czytelnika w niepewności.

Jak możemy przeczytać, szybko odpowiedzi na pytanie czy powstanie kolejna część nie uzyskamy, ale biorąc pod uwagę zakończenie “Noża” możemy być jej niemal pewni. Cały wywiad zawiera wiele interesujących pytań. Nie skupia się wyłącznie na najnowszej książce Nesbo ale zahacza również o poprzednie części. Pada również wiele ciekawych anegdot i przemyśleń na temat społeczeństwa norweskiego, tego jak się zmieniło na przestrzeni dwudziestu lat czyli odkąd znamy Harry’ego Hole.

Na koniec Wojciech Orliński pyta Nesbo dlaczego w jego książkach tak mało polaków skoro są jedną z liczniejszych grup zamieszkujących Norwegię. Autor obiecał, że się poprawi i być może w kolejnych jego powieściach spotkamy postać o imieniu Wojciech

Wojciech Orliński: Na koniec muszę panu jedno wytknąć: w Norwegii jest mnóstwo Polaków, idąc na to spotkanie, dwukrotnie słyszałem polski na ulicy. A jednak prawie w ogóle nie ma nas w pańskich książkach! To się już robi mało realistyczne…

Jo Nesbø: Ma pan rację. Na spotkaniach autorskich w Norwegii właściwie zawsze podchodzi do mnie chociaż jedna osoba z polskim wydaniem mojej książki. Kiedyś Polacy w Norwegii wykonywali tylko najcięższe prace fizyczne, ale już tak nie jest. Mam koleżankę Polskę, która pracuje w Norwegii w finansach. Nauczyła się perfekt norweskiego. Mówiła mi, że odzwyczaiła się od polskiego i gdy wracam do kraju, bolą ją potem szczęki bo macie dużo trudnych do wymówienia dźwięków.

Przekonał mnie pan, muszę to nadrobić. Proszę mi podać jakieś typowe polskie imię.

Wojciech Orliński: Może moje? [podaję wizytówkę]

Jo Nesbø: Na zależy panu na tym, żeby być postacią pozytywną?

Wojciech Orliński: W pańskiej powieści mogą nawet ponieść śmierć w męczarniach.

Jo Nesbø: Coś wymyślę. Tylko potem proszę nie narzekać!

Cały wywiad dostępny jest na portalu wyborcza.pl

Nóż‘ to dwunasta część serii z Harrym Hole, która ukazała się 19 czerwca 2019 roku. Jak mówi sam autor to książka, w której jest wyjątkowo brutalny dla swojego głównego bohatera.

źródło: wyborcza.pl, własne