Fani Harry’ego Hole długo musieli czekać na oficjalną informację, która by potwierdziła powstanie kolejnego tomu przygód policjanta z Oslo.


AKTUALIZACJA WRZESIEŃ 2022

Data premiery najnowszej części z Harrym Hole ujawniona! Wydawnictwo W.A.B. poinformowało, że premiera najnowszej książki Jo Nesbø będzie mieć mieć miejsce już 23 listopada, a jej tytuł to Krwawy Księżyc.AKTUALIZACJA LIPIEC 2022

Na tę wiadomość czekało wielu sympatyków norweskiego pisarza. Oficjalnie zostało potwierdzone, że Harry Hole powróci jesienią. Na razie nie są znane szczegóły książki.

AKTUALIZACJA STYCZEŃ 2022

Jo Nesbø w wywiadzie dla norweskiej gazety VG oficjalnie potwierdził, że pracuje nad 13 tomem przygód Harry’ego Hole. Możemy się z niego dowiedzieć, że autor napisał już kilka linijek nowej książki z Harrym, i że planuje ją dokończyć podczas wizyty w Tajlandii w Święta Bożego Narodzenia.

Nesbø wspomina w wywiadzie, że nadchodząca książka będzie zaczynać się tak: Harry budzi się w domku w Laurel Canyon w Los Angeles i widzi wpatrującego się w niego kota z myszą w pysku. Harry ma długą brodę, jest niemal niedopominania. Obudziła go właścicielka posiadłości stoająca w drzwiach i mówiąca, że to telefon z Oslo. To Katrine Bratt, która musi z nim pilnie porozmawiać.

To jedyne informacje, które przekazał autor, nie wiemy ani kiedy nowa książka będzie mieć premierę, ani jaki będzie jej tytuł. Z wywiadu możemy się również dowiedzieć, że seria Nesbø z Harrym Hole zmierza ku końcowi. Czy zbliżająca się historia będzie ostatnią, w której głównym bohaterem jest komisarz z Oslo?

AKTUALIZACJA LIPIEC 2019

Już na jego początku wywiadu Wojciecha Orlińskiego pada pytanie, które zapewne wielu interesuje najbardziej. Czy będzie kolejna część?

Wojciech Orliński: Czy to już koniec serii o Harrym Holem? Ostatnia scena przynosi tak dobre zakończenie…

Jo Nesbø: Przykro mi, odmawiam odpowiedzi. W przypadku takiej serii częścią suspensu jest właśnie pytanie, czy jeszcze będzie następna część. Celowo zostawiam czytelnika w niepewności.

Jak możemy przeczytać, szybko odpowiedzi na pytanie czy powstanie kolejna część nie uzyskamy, ale biorąc pod uwagę zakończenie “Noża” możemy być jej niemal pewni. Cały wywiad zawiera wiele interesujących pytań. Nie skupia się wyłącznie na najnowszej książce Nesbo ale zahacza również o poprzednie części. Pada również wiele ciekawych anegdot i przemyśleń na temat społeczeństwa norweskiego, tego jak się zmieniło na przestrzeni dwudziestu lat czyli odkąd znamy Harry’ego Hole.

Na koniec Wojciech Orliński pyta Nesbø dlaczego w jego książkach tak mało polaków skoro są jedną z liczniejszych grup zamieszkujących Norwegię. Autor obiecał, że się poprawi i być może w kolejnych jego powieściach spotkamy postać o imieniu Wojciech

Wojciech Orliński: Na koniec muszę panu jedno wytknąć: w Norwegii jest mnóstwo Polaków, idąc na to spotkanie, dwukrotnie słyszałem polski na ulicy. A jednak prawie w ogóle nie ma nas w pańskich książkach! To się już robi mało realistyczne…

Jo Nesbø: Ma pan rację. Na spotkaniach autorskich w Norwegii właściwie zawsze podchodzi do mnie chociaż jedna osoba z polskim wydaniem mojej książki. Kiedyś Polacy w Norwegii wykonywali tylko najcięższe prace fizyczne, ale już tak nie jest. Mam koleżankę Polskę, która pracuje w Norwegii w finansach. Nauczyła się perfekt norweskiego. Mówiła mi, że odzwyczaiła się od polskiego i gdy wracam do kraju, bolą ją potem szczęki bo macie dużo trudnych do wymówienia dźwięków.

Przekonał mnie pan, muszę to nadrobić. Proszę mi podać jakieś typowe polskie imię.

Wojciech Orliński: Może moje? [podaję wizytówkę]

Jo Nesbø: Na zależy panu na tym, żeby być postacią pozytywną?

Wojciech Orliński: W pańskiej powieści mogą nawet ponieść śmierć w męczarniach.

Jo Nesbø: Coś wymyślę. Tylko potem proszę nie narzekać!

Cały wywiad dostępny jest na portalu wyborcza.pl

Nóż‘ to dwunasta część serii z Harrym Hole, która ukazała się 19 czerwca 2019 roku. Jak mówi sam autor to książka, w której jest wyjątkowo brutalny dla swojego głównego bohatera.

źródło: wyborcza.pl, własne