Tygodnik Focus przeprowadził wywiad ze Szwedzkim autorem powieści kryminalnych, Håkanem Nesserem. Spora jego część jest poświęcona warsztatowi pisarza oraz modzie na skandynawskie kryminały. Sam w nim przyznaje, że ma problem z terminem Nordic noir. Z rozmowy możemy się również dowiedzieć, że w najbliższą adaptację jednej z jego książek będzie zaangażowany polski operator Paweł Edelman, oraz jakich polskich autorów Nesserem czyta. Dodatkowo zdradza, że już nie długo ukaże się książka, w której po raz pierwszy spotkają się główni bohaterowie jego wiodących serii – Van Veeteren i Barbarotti.


Ł.Z.: Czy Van Veeteren i Barbarotti się spotkają?
Håkan: Nie chciałem ich ze sobą łączyć, ale wielokrotnie mnie o to pytano. Odmawiałem, ale nie dawało mi to spokoju. Potrzebowałem historii, do której obaj by pasowali i wtedy nagle znalazłem dobry wątek. Powieść z oboma moimi detektywami ukaże się już niedługo.


Wywiad przeprowadził Łukasz Załuski i jest w pełni dostępny na stronie focus.pl

Håkan Nesser urodził się w 1950 roku i jest jednym z najpopularniejszych autorów w Szwecji. Dzieli swój czas między Sztokholm, a wyspę Gotland. Jego powieści kryminalne odniosły ogromny sukces zarówno w Szwecji jak i zagranicą. Zostały przetłumaczone na ponad 25 języków i sprzedane w ponad 13 milionach egzemplarzy na całym świecie. Znany jest przede wszystkim z serii powieści o komisarzu Van Veetere oraz inspektorze Barbarottim.