Wybawiciel (Harry Hole #6) – Jo Nesbø

Ocena:
8.2/10
Wybawiciel - Okladka

Dane szczegółowe

  • Autor: Jo Nesbø
  • Cykl: Harry Hole
  • Tytuł oryginalny: nor. Frelseren
  • Rok wydania w Polsce: 2009
  • Rok wydania w oryginale: 2005
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
  • Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
  • Liczba stron: 432
Opis książkiStreszczenieZakończenie

Wybawiciel

14-letnia dziewczynka, zostaje zgwałcona podczas jednego z letnich obozów Armii Zbawienia. Dwadzieścia lat później, podczas świątecznego koncertu na placu w centrum Oslo, jeden z członków tej organizacji zostaje zastrzelony z bliskiej odległości. Jedynym śladem są fotografie z koncertu, wykonanego przez fotoreportera. Jednak Beate Lønn, ekspert ds. identyfikacji, jest zdezorientowana. Jak to możliwe, że ta sama osoba, na przestrzeni kilku minut wygląda całkiem inaczej? Harry Hole rozpoczyna kolejne śledztwo, które nie jest wstanie wytypować żadnego podejrzanego ani motywu. Sprawa rozpoczyna się na nowo, gdy morderca odkrywa, że zamordował niewłaściwą osobę… wszystkie ślady prowadzą do Chorwacji.

Szósta powieść kryminalna Jo Nesbø, która jest częścią serii o Harry Hole. Tym razem jego zadaniem będzie złapanie nieuchwytnego, płatnego zabójcy z byłej Jugosławii zwanym “Wybawicielem”.

źródło opisu: własne
źródło okładki: Materiał wydawcy

Wybawiciel – Streszczenie

Wybawiciel rozpoczyna się od opisania wydarzeń, które miały miejsce w 1991 roku w obozie młodzieżowym, prowadzonym przez Norweską Armię Zbawienia. 14-letnia dziewczyna, córka Komandora Armii – zostaje zgwałcona w publicznej toalecie. Z powodu hierarchicznego systemu władzy oraz strachu przed skandalem, który mógłby zaszkodzić reputacji Armii Zbawienia, nie mówi o tym nikomu. Imię napastnika nie jest podane, a rozdział zawiera wzmianki o kilku młodych mężczyznach, którzy będą odgrywać główne role w dalszej części książki.

Kolejnym aspektem, który ma związek z przeszłością, są liczne wspomnienia wydarzeń związanych z bitwą o Vukowar w 1991 r. Podobnie jak retrospekcje w Czerwonym Gardle, tak i tutaj są one integralną częścią fabuły książki. Pokazują co ukształtowało młodego bojownika o przydomku “Wybawiciel”, który w dorosłym życiu jest płatnym mordercą działającym w wielu, europejskich krajach.

Następnie akcja przenosi nas do współczesnych lat (2003 rok), gdzie chorwacki płatny morderca nazywający siebie Stankić, przybywa do Oslo aby zabić oficera Armii Zbawienia podczas corocznego, świątecznego koncertu ulicznego. Pomimo, że do morderstwa doszło w miejscu publicznym, norweska policja nie ma zbyt wielu przydatnych informacji dotyczących mordercy. Czytelnik już wie, kto strzelał, jednak nazwisko oraz motyw osoby, która to zlecała pozostaną tajemnicą.

Tymczasem starszy inspektor policji z Oslo, Bjarne Møller, postanawia odejść. Na pożegnanie oddaje swoim trzem najbliższym współpracownikom – Harry’emu, Halvorsenowi i Beate Lønn – zegarki. Jednak prezent temu pierwszemu nie przypadł do gustu, a wszystko przez nieustanne tykanie. W pewnym momencie wyrzuca go nawet przez okno swojego mieszkania jednak udaje się mu go odzyskać. Møllera zastępuje Gunnar Hagena.

Harry, Halvorsen i Beate zostają przydzieleni do zbadania morderstwa oficera Armii Zbawienia – Roberta Karlsena. Jego brat – Jon Karlsen – uważa, że był to atak na całą rodzinę. W raz z postępem w śledztwie okazuje się, że to właśnie on, a bliźniaczo do niego podobny Robert miał być ofiarą mordercy. Jedynie nagła zmiana planów doprowadziła do tego, że to właśnie Robert przebywał na koncercie.

Była dziewczyna Harry’ego, Rakel, wiąże się z innym mężczyzną, Matthiasem Lund-Helgesenem (będzie on jedną z głównych postaci kolejnej powieści Jo Nesbo, Pierwszy śnieg). Sam Harry postanawia spotykać się z Martine, młodą kobietą, która zostaje zgwałcona na początku książki (Harry nie jest tego świadomy).

Harry odnajduje wskazówki, które prowadzą go do Chorwacji. Nawiązuje tam kontakt z osobą, która współpracuje z seryjnym mordercą, a jak się okazuje jest matką Stankića. Zawarł z nią umowę wg. której ma uratować synowi życie po powrocie do Norwegii. Tymczasem w Oslo, przez strzelca wyborowego, zostaje zabity mężczyzna który miał na sobie ubranie “Wybawiciela”. Jego twarz jest zmasakrowana dlatego identyfikacja jest niemożliwa. Potrzebne są testy DNA.

Gdy Hole przebywa z Chorwacji, dowiaduje się, że ciężko ranny został Halvorsen. I to właśnie wtedy policja miała jedyny kontakt ze Stankiciem. Z miejsca ataku na Halvorsena zostają pobrane materiały DNA, która jak się okazuje nie pasują do DNA zastrzelonego przez strzelca wyborowego mężczyzny. Harry zaczyna rozumieć, że zleceniodawcą zabicia Jona Karlsena jest… on sam. Celowo zamienił się miejscami z bratem, tak aby to on został zamordowany. Jednak Stankić nie wie o tym i cały czas próbuje zabić właściwy cel, który został mu zlecony. Jon znajduje się w niebezpieczeństwie i musi się ukrywać.

W książce cały czas przewija się również wątek nieruchomości, które należą do Armii Zbawienia i trwa o nie ostry spór między poszczególnymi członkami organizacji. W nocy przed koncertem bożonarodzeniowym, w sali koncertowej, Jon Karlsen pozostawia swoją dziewczynę Theę, twierdząc, że jego ojciec w Tajlandii jest ciężko chory i musi do niego przylecieć. Stankić, a następnie Harry Hole otrzymują informację od Thei, że Jon ma zamiar uciec z kraju z pieniędzmi zdobytymi podczas sprzedaży nieruchomości Armii Zbawienia.

Christo Stankić, który chce zastrzelić Jona na koncercie orientuje się, że wcale go na nim nie ma. Szybko udaje mu się dowiedzieć gdzie faktycznie się znajduje i rusza w poszukiwaniu go. Odnajduje to w jednej z toalet niedaleko terminala lotniska. Jednak również Harry szybko orientuje się gdzie jest Jon. Gdy wpada do toalety, Stankić celuje bronią w Jona. Hole zmusza go do wyjawienia prawdy, że to właśnie on zabił Halvorsena. Wie również, że to właśnie Jon zgwałcił Martine kilka lat wcześniej i od tego czasu regularnie gwałci inne młode dziewczyny. To powoduje, że Harry postanawia zostawić Stanikc samego z Jonem i gdy wychodzi z toalety pada śmiertelny strzał w stronę Jona, a Stankić ucieka.

Harry Hole dowiaduje się w antykwariacie, że zegarek, który otrzymał od Bjarne Møllera jest wart olbrzymie pieniądze. Zmusza to go do odwiedzenia swojego byłego szefa w Bergen. Bjarne mówi Harry’emu, że nie tylko Tom Waaler był zamieszany w przemyt nielegalnej broni do Norwegii ale również i on. Harry postanawia go nie aresztować.

Wybawiciel – Zakończenie

Kto zabił Roberta Karlsena? – mordercą jest “Wybawiciel” czyli Chorwat Stankić.

Kto i dlaczego był zleceniodawcą zabójstwa Roberta? – Tak naprawdę nikt, nigdy nie zlecał zabójstwa Roberta. Osobą, która wynajęła seryjnego mordercę był Jon, jednak zlecił on zabicie.. samego siebie. Dopiero tuż przed koncertem Bożenarodzeniowym zamienił się z Robertem, a ponieważ był on bardzo podobny do swojego brata, Stankić pomylił się i go zabił. Jon zrobił to aby żaden ślad nie padł na niego. A chciał zabić Roberta ponieważ groził mu, że jeżeli ten jeszcze raz zbliży się do Sofii, on doniesie o tym dowództwu Armii.

Kto zgwałcił Sofi? – gwałcicielem okazał się Jon.

Kto zabił Halvorsena? – początkowo wydaje się, że jego mordercą jest płatny zabójca Stankić, jednak to nie on zabił, a zrobił to Jon.

Skąd Stankić miał bilet do opery? – Dostał go od Martine, która ukradła go Harry’emu Hole.

Czy Stankić został zatrzymany? – nie, Harry pomimo tego, że może go zatrzymać postanawia mu pozwolić uciec, czym wypełnia prośbę jego matki aby jej nic złego się nie stało.

Co wyjawia Harry’emu Bjarne Møller? – Harry odkrywa, że zegarek, który był prezentem od Bjarne jest wart blisko pół miliona dolarów. Podczas spotkania z byłym szefem dowiaduje się, że również on był zamieszany w przemyt broni do Norwegii i współpracował z Tomem Wallerem, który został zabity w finale Trylogii z Oslo. Bjarne uważa, że działali w niewielkich grupkach gdzie praktycznie nikt o nikim nic nie wiedział.

Jak wyglądają dalsze losy Harry’ego i Rakel? – Harry pogodził się z sytuacją gdzie Rakel spotyka się z Matthiasem. Jednak tuż przed świętami postanawia zaprosić Harry’ego do domu na co on się zgadza.

x