Trzeci klucz (Harry Hole #4) – Jo Nesbø

Ocena:
8.0/10
Jo Nesbo - Trzeci Klucz - Okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Jo Nesbø
  • Cykl: Harry Hole
  • Tytuł oryginalny: nor. Sorgenfri
  • Rok wydania w Polsce: 2007
  • Rok wydania w oryginale: 2002
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
  • Tłumaczenie: Ilona Zimnicka
  • Liczba stron: 426
Opis książkiStreszczenieBohaterowie

Trzeci klucz

Podczas napadu na bank, z zimną krwią zostaje zamordowana jedna z kasjerek. Media szeroko informują, że głównym podejrzanym jest tajemniczy Ekspedytor. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi i sięga poza granice Norwegii. Sprawę próbuje rozwiązać komisarz Harry Hole wraz ze swoją nową partnerką Beate Lønn. Jednak to nie jedyna sprawa, którą będzie musiał rozwiązać. W jednym z mieszkań zostaje znaleziona martwa była kochanka Harry’ego – Anna. Wszystko wskazuje na to, że popełniła samobójstwa, jednak niektóre poszlaki mogą wskazywać, że została zamordowana. Sprawa ta jest dla Harry’ego wyjątkowo trudna bo jeszcze kilkanaście godzin wcześniej, był u niej na kolacji, z której jednak nic nie pamięta. Harry staje się głównym podejrzanym, a tym który wykazuje wyjątkową determinacją w schwytaniu go jest Tom Waaler. Jak złapać mordercę, gdy samemu jest się głównym podejrzanym?

Tom 4 serii Jo Nesbø, w której głównym bohaterem jest Harry Hole.

źródło opisu: własne
źródło okładki: http://jonesbo.pl/

Trzeci klucz – Streszczenie

Podczas napadu na bank w Oslo, porywacz przetrzymuje kilkoro zakładników, jest w śród nich kasjerka, której grozi śmiercią jeżeli w ciągu 25 sekund nie wyda mu pieniędzy.Gotówka zostaje mu przekazana po 31 sekundach, złodziej zabija wtedy zakładniczkę i ucieka z pieniędzmi. Sprawa pozostaje nierozwiązana, dopóki policyjna ekspertka, Beate Lønn, nie domyśla się, że porywacz oraz kasjerka znali się. Do śledztwa tego poza Lønn, zostaje przydzielony również Harry Hole. Kolejne dni przynoszą następne napady na banki, które wyglądają identycznie jak ten pierwszy. Jednak za każdym razem pracownikom banku udaje się wypłacić gotówkę w określonym czasie, dlatego są oszczędzeni.

Podczas gdy dziewczyna Harry’ego, Rakel, i jej syn Oleg są w Moskwie, Hole zostaje zaproszony na kolację ze swoją byłą kochanką, Anną Bethsen, ekstrawagancką malarką. Następnego ranka Harry budzi się we własnym mieszkaniu z olbrzymim kacem i nic nie pamięta z poprzedniej nocy. Tego samego dnia Anna zostaje znaleziona martwa, a przyczyną zgony wydaje się być samobójstwo. Jednak Hole widząc, że niektóre elementy układanki nie pasują do siebie, uważa, że jego była kochanka została zamordowana. Zdjęcie znalezione w jej bucie sugeruje, że w jej śmierć mógł być zamieszany bogaty biznesmen, z którym miała romans. Harry Hole ukrywa dowody swojej obecności w mieszkaniu Anny, bo nie jest pewny czy to on sam nie jest zabójcą.

Hole uświadamiając sobie, że Anna była cyganką, natrafia na jej wujka, złodzieja o nazwisku Raskol, który jest przetrzymywany w więzieniu. Postanawia z nim zawrzeć umowę – on znajdzie mordercę Anny, a Raskol pomoże mu rozwiązać sprawę napadów na banki w Oslo. Dalsze dowody sugerują, że sprawca napadów przebywa w Brazylii. Gdy do Porto Seguro dociera Harry i Beate znajdują głównego podejrzanego wiszącego w jego domu, a nieopodal niego znajdują list pożegnalny. Sprawa wydaje się być zamknięta. Po powrocie do Norwegii Harry otrzymuje maile od mordercy Anny podpisane C#MN. Kiedy Tom Waaler dowiaduje się, że w dniu kiedy zginęła Anna, Harry Hole był w jej mieszkaniu postanawia go zatrzymać.

Harry’emu w ostatniej chwili udaje się uciec przed Wallerem, a na dowód swojej niewinności przekazuje Lønn otrzymane maile. Jednak policyjni eksperci dowodzą, że wiadomości te były wysyłane z opóźnieniem przy pomocy telefonu Harry’ego, który mu zaginął. Hole odszyfrowuje podpis, który znajduje się na mailach, oznacza on “Nemezis”, tę samą nazwę nosił obraz, który malowała Anna. Pozwala mu to spojrzeć na tę sprawę z zupełnie innej strony. Harry zostaje oczyszczony z zarzutów, a jednym z dowodów jest to, że dnia kiedy zginęła Anna był pod wpływem silnych narkotyków. Jej śmierć okazała się zawiłym samobójstwem, w którym chciała zniszczyć Harry’ego oraz swoich pozostałych dwóch kochanków, którzy ją porzucili. Harry odkrywa również kto stał za pierwszym napadem na bank, który tak naprawdę nie był napadem, a sprytnie zaplanowanym morderstwem. Gdy wraz ze swoją partnerką jedzie zatrzymać Trond Grette, ten niespodziewanie wyciąga broń i grozi Beate, że ją zabije. Tak się jednak nie dzieje i zostaje obezwładniony przez dwójkę policjantów.

Dzięki pomocy Raskola, Rakel wygrywa proces w moskiewskim sądzie i zdobywa pełnię praw rodzicielskich nad swoim synem. Ale nawet to nie pozwala się Haremu w pełni zrelaksować. Zdobywa on kontakt do świadka, który mógł widzieć z kim morderca Ellen rozmawiał chwilę przed dokonaniem morderstwa (morderstwa, które miało miejsce w Czerwonym gardle czyli poprzedniej części). Harry pokazuje świadkowi zdjęcie głównego podejrzanego…

Trzeci klucz – Zakończenie

Kto napada na banki w Oslo? – za pierwszym napadem, który miał miejsce na Bogstadveien, stał Trond Grette. Jednak tak naprawdę nie był to wyłącznie napad, a przede wszystkim świetnie zaplanowane zabójstwo. Kasjerką w tym banku była żona Tronde, która miała romans z jego bratem. Gdy ten się dowiedział, że zamierza go opuścić i wyjechać z Norwegii z nim, doszedł do wniosku, że jedynym sposobem aby do tego nie dopuścić będzie zabicie jej. Dodatkowo chciał wszystko tak upozorować aby rzucić podejrzenia na swojego brata Lva Grette, który w przeszłości miał już zatarg z prawem. Kolejne napady to efekt naśladowcy, którym jest Alf Gunnerud. Jednak każdy napad (poza jednym) konsultował wcześniej z “Księciem”, czyli Tomem Waalerem. To właśnie on jest głównym pomysłodawcą napadów oraz zapewnia bezpieczeństwo Gunnerduowi. Gdy Harry Hole odkrywa dowody przeciw niemu, Tom Waaler postanawia się pozbyć Alfa i go zabija. Oficjalna wersja będzie mówić, że Waaler działał w obronie własnej, a potwierdzi to wewnętrzne dochodzenie. Policji nigdy nie uda się ustalić sprawcy napadów na banki w Oslo (poza tym na Bogstadveien gdzie zostaje zamordowana Stine Grette).

Kto zabił Anne? – pomimo poszlak, które mają wskazywać, że Anna została zamordowana, ostatecznie okazuje się, że popełniła samobójstwo. Zrobiła to ponieważ chciała zniszczyć trzech swoich kochanków, Harry’ego Hole, Arnego Albu, Alfa Gunneruda, rzucając na każdego z nich podejrzenie, że to on stoi za jej morderstwem.

Cały jej plan rozpoczął się już w momencie gdy poprosiła Harry’ego o odebranie od ślusarza klucza, który rzekomo miał być do jej mieszkania, a tak naprawdę był do mieszkania Harry’ego. Następnie zamówiła abonament na numer komórki Harry’ego na serwerze w Egipcie i umieściła w laptopie maile, zaprogramowane do wysyłki w późniejszym czasie. Kolejnym etapem było odwiedzenie byłego kochanka, Alfa Gunneruda, od którego zabrała berettę M92F. Gdy miała już broń podrzuciła do domku letniskowego Arnego Albu klucz do swojego mieszkania oraz zabrała od niego zdjęcie Vigdis z dziećmi. W tym momencie było już wszystko zaplanowane i każdy z jej kochanków po jej śmierci mógł zostać obciążony zarzutem morderstwa. Pozostało jej jedynie poczekać na kolację z Harrym. Do jego napoju dodała morfinę tak aby nie pamiętał ostatnich kilku godzin. Był on tak zamroczony, że Anna nie miała żadnych problemów z wyjęciem mu komórki z marynarki. Gdy tylko Harry wrócił do domu taksówką, Anna weszła do jego piwnicy i podłączyła komórkę do wcześniej przygotowanego laptopa. Wróciła do domu, chwyciła pistolet prawą ręką, ponieważ wiedziałem, że jest leworęczna, i wsunęła zdjęcie do buta.

Kto zabił Arnego Albu? – zabił go Raskol, a raczej jego ludzie, ponieważ był przekonany, że to właśnie on jest mordercą Anny.

Czy Lev Grette popełnił samobójstwo? – wszystko wskazuje na to, Lev w Brazylii popełnił samobójstwo, okazuje się jednak, że został zamordowany. Trond Grette wynajął płatnego mordercę na miejscu aby ten zamordował jego brata i na miejsce morderstwa podrzucił list pożegnalny.

Kto kryje się pod pseudonimem C#MN? – pseudonim ten oznacza “Nemezis”, a ukrywa się pod nim Anna.

x