Harry Hole po powrocie do pracy, dostaje jak się wydaje proste zadanie – musi zabezpieczyć pobyt przedstawicieli zagranicznych oficjeli. Jednak w wyniku nieporozumienia, Hole rani jednego z ochroniarzy Secret Service. Szczegóły sprawy udaje się ukryć przed mediami, a żeby nie wzbudzać podejrzeń, Harry’emu zostaje przyznany awans. Tuż po przydziale do nowej jednostki, dostaje za zadanie zbadanie sprawy przemytu do Norwegii rzadko spotykanego karabinu snajperskiego Märklin. Tropy prowadzą do środowiska neo-nazistów. Śledztwo nabiera tempa gdy przy użyciu tej broni dochodzi do dwóch morderstw. Harry Hole podejrzewa, że sprawa sięga głęboko w przeszłość, w czasy II wojny światowej. Misja ta zabiera go do Afryki Południowej oraz Wiednia, jednak Haryy ciągle jest krok za mordercą…
Trzecia część z serii o Harrym Hole, jednocześnie pierwsza część Trylogii z Oslo, w której głównym przeciwnikiem Harry’ego będzie tajemniczy “Książę”.
Podczas Oblężenia Leningradu w 1943 roku, niewielka grupa ochotników z Regimentu Norge prowadzi regularne walki z Rosjanami na linii frontu. Jednym z nich jest Daniel Gudeson, który zostaje postrzelony w głowę i zabity podczas Sylwestrowej nocy. Jego ciało zostają zakryte i czeka aż zostanie zabrane do masowego grobu. Następnej nocy, inny żołnierz o nazwisku Sindre Fauke znika. Pozostali członkowie grupy sądzą, że zdezerterował. Kilka dni po tym zdarzeniu, w tajemniczy sposób pojawia się ciało Daniela, które zostało zabrane i miało już zostać pochowane. Jeden z żołnierzy, Uriasz, zostaje ranny i trafia do szpitala w Wiedniu. Tam zakochuje się w pielęgniarce, jednak zostaje zmuszony do opuszczenia Austrii i pozostawia tam swoją miłość, Helen.
1999 roku przybywa do Norwegii prezydent USA. Policjant Harry Hole, zostaje przydzielony do zabezpieczenia jego pobytu. W wyniku nieofutrowanego zdarzenia rani on poważnie jednego z ochroniarzy Secret Service. Sprawę jednak udaje się ukryć przed mediami, a Harry zostaje awansowany na komisarza. Jedną ze sprawa, którą dostaje jest zbadanie przestępstwa przy użyciu bardzo drogiego i rzadko występującego karabinu snajperskiego Märklin. Ponadto grupa neonazistów jest podejrzana o zabójstwo starszego mężczyzny niedaleko jednego z barów, w którym często przesiadują. W sprawie tej przewija się tajemniczy “Książę”. Hole prowadząc śledztwo poznaje atrakcyjną kobietę o imieniu Rakel.
Gdy Ellen przypadkowo odkrywa tożsamość “Księcia” zostaje zamordowana przez Sverre Olsena, jednego z neonazistów. Harry wraz ze swoim kompanem Halvorsenm odkrywką, kto stoi za morderstwem ich koleżanki i gdy chcą aresztować Sverre okazuje się, że uprzedził ich Tom Waller, który zastrzelił go w samoobronie. Jednak gdy przełożony Rakel oraz kobieta o imieniu Signe Juul zostają zamordowani przy użyciu poszukiwanego karabinu snajperskiego, Harry odnajduje związek między tą sprawą, a historią norweskich kolaborantów z okresu okupacji hitlerowskiej. Dzięki rozmowie z jednym z psychologów, Hole odkrywa, że morderca może cierpieć na MPD czyli rozczepienie osobowości. Jest przekonany, że mordercą jest historyk Even Juul. Jednak gdy przybywa do jego mieszkania aby go aresztować odkrywa, że ten powiesił się w swoim pokoju.
Harry zdaje sobie sprawę, że się mylił kiedy natknął się na dziennik zabójcy, w którym dokładnie opisuje swoje losy od wczesnych lat wojny. Zabójca ujawnia w nich swoje motywy, szczegóły tajemniczego zniknięcia ciała Gudesona i prawdę o ucieczce Fauke. W końcu grozi zabójstwem rodzinie królewskiej podczas obchodów Święta Narodowego. Harry orientuje się gdzie może przebyć i w ostatnich sekundach powstrzymuje Gudbranda przed zamachem na życie króla. Sprawa jednak nie może przedostać się do mediów i wyczyn Harry’ego zostaje zatuszowany.
Kto zlecił przemyt karabinu snajperskiego Märklin? – zleceniodawcą jest Gudbrand Johansen, który mając świadomość, że zostało mu kilka miesięcy życia postanawia wymierzyć sprawiedliwość, w jego mniemaniu, zdrajcom ojczyzny.
Kto zamordował i dlaczego Ministra Spraw Zagranicznych Brandhauga? – mordercą jest Gudbrand Johansen, zrobił to ponieważ dotarł do dokumentów, które potwierdzały szantaż wobec jego córki. Polegał on na tym, że dopóki Rakel będzie w upokarzającym układzie z Ministrem, dopóty nie straci praw rodzicielskich nad synem Olegiem.
Co stało się z ciałem Daniela Gudesona pod Leningradem? – następnego dnia po śmierci Daniela, Gudbrand postanawia zamordować Sindre Fauke, jedno szybkie i głębokie cięcie odebiera mu życie. Zrobił to ponieważ uważał Fauke za oportunistę oraz zdrajcę. Gdy jego ciało przestało się ruszać, zabrał jego dokumenty, obrócił go na plecy i zaciągnął w miejsce gdzie leżał Daniel. Mieli oni podobną budowę ciała. Następnie zerwał worek z głowy Daniela i obwiązałem nim głowę Sindrego. Obrócił Daniela na plecy, zaciągnął na ziemię niczyją i tam pod śniegiem pochował. Dwa dni później przyszli ludzie od zbierania trupów, zabrali ze skrzynki z amunicją ciało będąc przekonanym, że leży tam Daniel. Jednak łagodna zima w ostatnich dniach spowodowała, że Gudbrand musiał zabrać ciało Daniela leżące pogrzebane w śniegu. Jednej z nocy poszedł po nie i położył je dokładnie w tym samym miejscu, z którego kilka dni wcześniej zabrano ciało Sindre Fauke myśląc, że to Daniel. O poranku Edvard Mosken zbudził Gudbranda, był pewien, że leży tam Frakue, którego zamordował. Kiedy Dale zdjął worek z głowy okazało się, że to jednak Daniel. Wszyscy byli w szoku, a jedynie Gudbrand ledwie co mógł powstrzymać śmiech.
Czy Sindre Fauke wykonał rozkaz i zabił swoją rodzinę w 1944 roku? – nie, ponieważ Sindre Fauke od ponad roku nie żył, a jego tożsamość wykorzystywał Gudbrand. Dlatego to on bez żadnych skrupułów wykonał rozkaz i zabił brata Fauke, a także jego rodzinę czym wzbudził uznanie pozostałych członków Frontu Krajowego.
Czy Uriasz wyjechał z Wiednia i pozostawił Helen? – Zariasz przed wyjazdem z Wiednia, zabija Christophera Brockharda, który zmusił szantażem Helen do wzięcia z nim ślubu. Następnie wyjeżdża do Hamburga i stamtąd statkiem przedostaje się do Trondheim. W 1950 roku znowu nawiązuje kontakt z Helen. Kilkukrotnie spotykają się w różnych miastach Europy, a w 1955 roku Helen opuszcza Austrię i przeprowadza się do Oslo aby zamieszkać z Gudbrandem, który nadal funkcjonuje jako Sindreg Fauke. W 1956 roku Helen poroniła ale jedenaście lat później udało jej się urodzić córeczkę Rakel.
Kim jest “Książę”? – jest nim policjant Tom Waaler. Pełni on ważną rolę w środowisku norweskich neonazistów. Wątek ten będzie rozwijany w kolejnych częściach serii.
Jaki związek ze sprawą przemytu broni ma Tom Waaler? – to on odebrał zlecenie od Sverre Olsena, a następnie przekazał je przemytnikowi z RPA. To, że Waaler jest policjantem pozwala dokładniej zatrzeć ślady w tej sprawie. Jednak o jego udziale w sprawie dowiaduje się przypadkowo Ellen. Waaler nie może dopuścić do tego aby informację tę przekazała dalej dlatego postanawia ją zabić, a dokonuje tego jego “żołnierz”, Sverre Olsen. Jednak Sverre nie zadbał o usunięcie wszystkich śladów dlatego gdy policja jest na jego tropie to Tom Waaler postanawia go zabić.
Co łączy Harrego z Rakel? – Harry poznaje Rakel gdy próbuje się skontaktować z jej ojcem, który ma związek z prowadzonym przez niego śledztwem. Już ich pierwszy kontakt jest dla Harrego wyjątkowy, jest oczarowany tą mającą krótkie brązowe włosy i mocno zarysowane kości policzkowe kobietą. Szybko okazuje się, że oboje mają wiele wspólnego, studiowali na tym samym wydziale i oboje pracują w POT. Brandhaug, który widzi, że w żaden sposób nie może zdobyć Rakel, a jednocześnie coraz bliżej tego jest Harry Hole postanawia ją zaszantażować. Jeżeli Rakel nie chce stracić praw rodzicielskich do syna ma zerwać kontakt z Harrym oraz być jego kochanką. Brandhaug dodatkowo postanawia rozpuścić plotkę, która powoduje, że Harry ma zostać wysłany na pół roku do Szwecji aby tam śledzić neonazistów. Jednak w wyniku jego śmierci Hole wraca do Oslo. Gdy po powrocie po raz pierwszy spotyka Rakel widzi jak bardzo się zmieniła przez te kilka tygodni. Harry’emu szybko udaje się ponownie nawiązać z nią bliską relację, a po części wpływ na to ma jej syn, Oleg, który go uwielbia.
Harry Hole – policjant, bierze udział w zabezpieczeniu wizyty Prezydenta Stanów Zjednoczonych w Norwegii. W wyniku niefortunnych zdarzeń, rani jednego z ochroniarzy Secret Service. Winę za to zajście bierze na siebie jednak strona amerykańska, a żeby wyciszyć całą historię, zwierzchnicy Harry’ego awansują go na komisarza. Jako pracownik POT (Policyjna Służba Bezpieczeństwa) wpada na trop nielegalnie przemyconego karabinu snajperskiego Märklin. Ciągle zmaga się z alkoholizmem i tylko dzięki pomocy jego przełożonego, Bjarne Møllera, nie został jeszcze wyrzucony z pracy.
Rakel Fauke – pracuje w POT. Jej ojcem jest Sindre Fauke. Dzięki śledztwu, które prowadzi Harry, poznaje go i szybko stają się dla siebie bliscy. W przeszłości chciała wyjść za Rosjanina, z którym ma syna Olega. Spowodowało, to że między nią, a ojcem zaczęło się układać źle, poczuł się on zdradzony, że spotyka się z przedstawicielem narodu, z którym on walczył podczas II Wojny Światowej. Konflikt o prawa rodzicielskie nad Olegiem powoduje, że jest zmuszona wejść w układ z Ministrem Spraw Zagranicznych Brandhaugiem, którego skutkiem jest m.in. zerwanie kontaktu z Harrym.
Norwescy żołnierze spod Leningradu
Edvard Mosken – dowódca oddziału, ma oko na Gudbranda i Daniela, uważa, że łączy ich więcej niż przyjaźń i razem planują dezercję.
Gudbrand Johansen – bliski przyjaciel Daniela, jest pod jego olbrzymim wpływem, traktuje go jak starszego brata. Od pobytu na froncie cierpi na MPD czyli rozszczepienie osobowości. Oznacza to, że u jednej osoby można znaleźć dwie lub więcej osobowości. Drugą osobowością Johansena jest Daniel. To on nim często kieruje, przyjmuje również jego pseudonim Uriasz. Po powrocie do ojczyzny podaje się za Sindre Fauke, którego zabił na froncie w 1943 roku i zdobył jego dokumenty. Więcej o Gudbrandzie znajduje się w akapicie “Czy Uriasz wyjechał z Wiednia i pozostawił Helen?”
Sindre Fauke – został zamordowany podczas warty przez Gudbranda 1 stycznia 1944. Wiele osób jednak uważa, że zdezerterował i po wkroczeniu aliantów do Norwegii ujawnił się. Jednak tak naprawdę jego imię i nazwisko wykorzystuje Gudbrand.
Daniel Gudeson (Uriasz) – strzelec wyborowy, był znany ze swojego niekonwencjonalnego zachowania oraz ryzykownych wyborów przez co narażał się Moskenowi. Pomimo tego, a może dzięki temu był wzorem i opiekunem dla pozostałych żołnierzy. 31 grudnia 1942 roku, podczas świętowania Sylwestra, został zabity przez radzieckiego snajpera.
Hallgrim Dale – najmłodszy z oddziału, ma osiemnaście lat. Twierdzi, że podziwia Hitlera ale nic nie wie o polityce. W 2000 roku został zamordowany przez Gudbranda Johansena, który poderżnął mu gardło ponieważ rozpoznał go i zaczął szantażować.
Even Juul – profesor historii. Ekspert od historii okupacji w Norwegii i od Nasjonal Samling. Pomaga w śledztwie prowadzonym przez Harrego Holle.
Signe Juul – służyła jako sanitariuszka na froncie wschodnim. Zgłosiła się na ochotnika bo była zaręczona z Danielem, który był członkiem Regimentu Norge (Norweskie SS). Podczas wojny miała kontakt z Gudbrandem ponieważ trafił on do lazaretu, w którym pracowała. Signe zainteresował się nią gdy w czterdziestym piątym roku została oskarżona o zdradę ojczyzny. Dostała dwa lata więzienia, ale ojciec Evena zajmował wysoką pozycję w Partii Pracy i dzięki jego interwencji wypuszczono ją już po kilku miesiącach. Została zamordowana przez Gudbranda Johansena pod twierdzą Akershus. Miała to być kara za zdradę ojczyzny.
Ellen Gjelten – policjantka, współpracuje z Harrym, to ona go zastępowała przez pierwsze tygodnie po powrocie z Tajlandii. Gdy dowiaduje się o prawdziwej roli Toma Waalera próbuje powiadomić o tym Harrego. Jednak nie udaje jej się to bo zostaje zamordowana przez Sverre Olsena.
Sverre Olsen – neonazista oskarżony o brutalne pobicie Wietnamczyka. Tylko błędy proceduralne podczas procesu pozwalają mu uniknąć kary więzienia. To z nim kontaktuje się Gudbrand Johansen aby zdobyć Märklina. Olsen jest współpracownikiem Toma Waalera i to on go zmusza do zabójstwa Ellen. Gdy policja trafia na jego trop, Tom Waaler postanawia go zabić pozorując, że zrobił to podczas samoobrony.
Johan Krohn – adwokat Sverre Olsena.
Bernt Brandhaug – minister Spraw Zagranicznych. Pragnie aby jego kochanką została Rakel, jednak ta nie zwraca większej uwagi na niego. Żeby osiągnąć swój cel postanawia ją szantażować. Ginie zastrzelony z karabinu snajperskiego przez Gudbranda.
Andreas Hochner – urodzony w 1954 w Zimbabwe, z rodziców Niemców. Były najemny żołnierz w Kongo i Afryce Południowej. Od połowy lat osiemdziesiątych zajmuje się przemytem broni. To właśnie on przemycił karabin marki Märklin do Oslo. Czeka na proces w jednym z aresztów w RPA. Ostatecznie zostaje skazany na śmierć.
Kurt Meirik – szef POT.