Pentagram (Harry Hole #5) – Jo Nesbø

Ocena:
8.1/10
Jo Nesbo - Pentagram - Okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Jo Nesbø
  • Cykl: Harry Hole
  • Tytuł oryginalny: nor. Marekors
  • Rok wydania w Polsce: 2007
  • Rok wydania w oryginale: 2003
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
  • Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
  • Liczba stron: 376
Opis książkiStreszczenieOpracowanieCiekawostki

Pentagram

Młoda kobieta, której odcięto z lewej dłoni palec, zostaje zamordowana we własnym mieszkaniu w Oslo. Dodatkowo na miejscu zbrodni zostaje znaleziona pięcioramienna gwiazda – pentagram, symbol szatana.

Po kolejnych problemach alkoholowych, Harry Hole ma zostać zwolniony ze służby. Jednak z powodu urlopów zostaje włączony do śledztwa. Będzie musiała pracować ze swoim wieloletnim wrogiem, Tomem Waalerem, którego podejrzewa o zamordowanie swojej koleżanki Ellen Gjelten, jednak ciągle nie ma na to żadnych dowodów…

Fala podobnych morderstw nawiedza Oslo. Charakterystyczny sposób w jaki giną ofiary sugeruje, że policja ma do czynienia z seryjnym mordercą. Pięcioramienna gwiazda, wydaje się być kluczem do rozwiązania zagadki.

Wydany w 2003 roku 5 tom serii Jo Nesbø (polskie wydanie 2007r.) porusza się między dwoma tematami – pojawieniem się w Oslo seryjnego mordercy oraz konfliktem Harry’ego Hole z bezlitosnym oficerem policji Tomem Waalerem, który był również ważną postacią dwóch poprzednich części trylogii z Oslo.

źródło: własne/ http://jonesbo.pl/

Pentagram – Streszczenie

Harry Hole po rozwiązaniu sprawy Nemezis z poprzedniej części jest przekonany, że Tom Waaler należy do siatki, która przemyca bron do Norwegii oraz, że jest on odpowiedzialny za morderstwo koleżanki z pracy Ellen. Do swojej wersji próbuje przekonać jednego ze swoich przełożonych. Jednak w ostatniej chwili kluczowy świadek Harry’ego wycofuje się przez co zostaje on bez żadnego dowodu. Ta sytuacja powoduje, że ponownie wraca do picia i postanawia odejść z policji. Problemem okazuje się urlop jego szefa, przez co nie ma kto podpisać jego rezygnacji ze służby.

Trzymaczem zostaje odkryta pierwsza ofiara morderstwa. W kamienicy na piątym piętrze znaleziono kobietę, Camillę Loen, którą zabito precyzyjnym strzałem w głowę. Tom Waaler zostaje wyznaczony do prowadzanie tego śledztwa, a jego partnerami mają być Harry Hole i Beate Lønn. Podczas oględzin miejsca zbrodni, Harry odkrywa pięcioramienny diament w ciele ofiary oraz zauważa, że brakuje jednego z palców jej lewej dłoni.

Mniej więcej w tym samym czasie, reżyser musicalu My Fair Lady zgłasza policji, że zaginęła jego żona. Znaleziony palec z pierścionkiem z czerwonego diamentu w kształcie pięcioramiennej gwiazdy sugeruje, że w Oslo grasuje seryjny morderca. Willy Barli zdaje się bardzo zdenerwowany całą sytuacją, szczególnie, że jego żona miała zagrać główną rolę w jego przedstawieniu. Jej zaginięcie powoduje, że rolę tę przejmuje jej siostra.

Kilka dni później zostaje znaleziona trzecia ofiara. Jest nią ok. trzydziestoletnia kobieta znaleziona w toalecie kancelarii prawnej. Podobnie jak poprzednie ofiary także i ona jest pozbawiona jednego palca, a na jej ciele zostaje odnaleziony czerwony diament w kształcie pięcioramiennej gwiazdy.

Tymczasem Tom Waaler proponuje Harry’emu przyłączenie się do jego nielegalnych działań, podkreślając, że jego kariera w policji wydaje się bliska końca. Dowiaduje się, że jeżeli zdecyduje się dołączyć do jego grupy, to będzie otrzymywał zadania, które mają udowodnić jego lojalność. Poza finansowymi korzyściami, Tom wspomina również o władzy, którą dzięki temu będzie posiadał. Początkowo Harry wydaje się zdezorientowany. Widząc to Waaler postanawia się przyznać do niektórych zarzutów jednak cały czas uważa, że postępował słusznie, a zeznania Harry’ego nie są wstanie go skazać.

Harry Hole odkrywa znaczenie pięcioramiennych diamentów, które miała każda z ofiar. Wiedział, że już gdzieś wcześniej widział ten symbol. Znajdował się m.in. nad łóżkiem pierwszej ofiary. Odkrycie to staje się kluczowe i pozwala przewidzieć lokalizację kolejnych zabójstw.

Podczas sprawdzania jednego z miejsc, Beate odkrywa, że zabójcą prawdopodobnie jest syn właścicielki mieszkania – Sven Sivertsen, który na stałe mieszka zagranicą. Informuje o tym telefonicznie Harry’ego oraz Toma, którzy sprawdzają kolejne podejrzane miejsce. Jak się okazuje słusznie. Na drzwiach jednego z akademików odnajdują pięcioramienną gwiazdę, a w środku zamordowanego Mariusa Velanda.

Wiedząc, że Sivertsen odwiedzi swoją matkę, policja przygotowuje zasadzkę na niego montując w całym budynku kamery. Gdy ten pojawia się w mieszkaniu, Tom Waaler zatrzymuje podejrzanego, jednak robi to w taki sposób, który sugeruje, że chce go zabić. W pewnym momencie zjawia się Beate i dopiero wtedy Tom zakuwa go w kajdanki.

Wieczorem, po akcji, Tom daje Harry’emu pierwsze zadanie. Ma zabić, przy pomocy trucizny Svena Sivertsena, który przebywa w areszcie. Ma na to zadanie zaledwo kilkanaście godzin. Waalerowi zależy na tym przede wszystkim dlatego, że Sven pracował dla niego przemycając broń do Norwegii. I właśnie z przemyconą bronią oraz diamentami w walizce zostaje zatrzymany. Harry postanawia porozmawiać ze Svenem gdyż nie jest przekonany co do jego winy. Rozmowa ta go tylko w tym utwierdza i zamiast go zabić, postanawia go porwać z aresztu i razem z nim się ukryć.

Harry jest poszukiwany nie tylko przez policje ale przede wszystkim przez Toma Waalera oraz jego ludzi. Sivertsen, który był kurierem przemycającym dla niego broń jest gotów przeciwko niemu zeznawać jednak pod warunkiem, że Harry odnajdzie prawdziwego, seryjnego mordercę. Jedną z głównych wskazówek w rozwiązaniu tej sprawy okazuje się zdjęcie, które Sven pokazuje Harry’emu. Dodatkowo jeden z dowodów który został przebadany przez laboratorium wskazuje innego sprawcę…

Pozostawiając przywiązanego Sivertsena, Harry idzie skonfrontować się ze swoim nowym podejrzanym. Rozmowa z nim, czyli Willym Barli, kończy się przystawieniem lufy pistoletu do głowy Harry’ego, jednak strzał nie pada w jego kierunku. Willy Barli popełnia samobójstwo. Chwilę później Tom dzwoni do niego i mówi, że porwał Olega i jeżeli chce żeby przeżył to musi mu podać miejsce, w którym przebywa ze Svenem. Harry godzi się na to. Gdy dochodzi do spotkania Harry wykorzystuje kamery przemysłowe jako swoją kartę przetargową. Mówi Waalerowi, że cały czas jest nagrywany i cokolwiek zrobi i tak będzie skończony. W windzie wywiązuje się miedzy nimi krótka walka, w wyniku której Tom Waaler traci rękę i umiera. Po śmierci swojego największego wroga, Harry Hole jeszcze raz przemyśli to czy chce odejść z pracy w policji.

Pentagram – Zakończenie

Kto jest Kurierm Śmierci? – jest nim Willy Barli. Początkowo wszystkie ślady wskazują na to, że Kurierem Śmierci jest Sven Sivertsen, przemytnik broni oraz diamentów. Jednak to właśnie Baril wszystko upozorował tak aby winą obarczyć Sivertsena.

Jaki ma motyw? – jego głównym motywem jest chęć ukarania swojej żony oraz jej byłego kochanka, Svena. Pozostałe ofiary zostały wybrane przypadkowo, miały pasować do sztuki, którą wyreżyserował Willy, gdzie był szalonym, seryjnym mordercą, który nie kieruje się żadnym racjonalnym motywem tylko dokonuje rytualnych zabójstw. Jednak zrobił to na tyle perfekcyjnie, że Harry’emu Hole wydało się to podejrzane.

Jaki związek ma Tom Waaler z Svenem Sivertsenem? – Sivertsen zajmuje się m.in przemytem broni do Norwegii. Jednym z jego zleceniodawców jest “Książe” i właśnie wtedy poznaje Waalera. On wiedząc, że Sven może go oskarżyć o to, chce go zabić. Najpierw podczas jego zatrzymania w domu matki, a następnie zleca jego zabójstwo Harry’emu w areszcie.

Dlaczego Harry Hole od początku nie ufa Tomowi Waalerowi? – ma to związek z sytuacjami, które miały miejsce w poprzednich częściach serii. W Czerwonym gardle zginęła partnerka z pracy Harry’ego – Ellen. Pomimo braku dowodów Hole jest przekonany o tym, że jej śmierć zlecił Tom Waaler, ponieważ Ellen domyśliła się kim “Książe”, ważna postać w świecie norweskich przemytników broni. W tej samej części ginie zabójca Ellen – Sverre Olsen. Oficjalna wersja mówi, że zaatakował on Toma Waalera podczas próby aresztowania i ten musiał go zabić. Harry podejrzewa jednak, że zabił go dlatego bo mógł on wyjawić kto był zleceniodawcą zabójstwa jego koleżanki z pracy. Również w kolejnym tomie dochodzi do podobnej sytuacji. Gdzie wg. oficjalnych raportów Waaler podczas aresztowania zabija w obronie własnej jednego z podejrzanych. Jednak tak naprawdę był on niewygodnym świadkiem działań Waalera. Wszystkie te sytuacje, a szczególnie śmierć Ellen zmuszają Harry’ego do ciągłego szukania dowodów winy Toma Waalera. Szukania, które w pewnym momencie staje się obsesją i niemal prowadzi do utraty pracy.

Pentagram – Ciekawostki

Liczba pięć – ma szczególne znacznie w tej książce i jest wielokrotnie wpleciona w fabułę, przykładami niech będą:

  • Liczba ofiar zabójstw miała wynosić pięć, chociaż tylko cztery z nich faktycznie zostały zabite. Oszczędzona została Olaug Sivertsen lub jej syn Sven. Nie jest to do końca jasne, którą z tych osób chciał zabić. Pewne jest tylko, że do zabójstwa miało dojść w mieszkaniu Olaug,
  • Pięć palców dłoni – każda z ofiar miała odcięty jeden palec. Gdyby doszło do ostatniego, piątego, prawdopodobnie odcięty został by mały palec lewej ręki,
  • Każde zabójstwo miało miejsce na piątym piętrze budynku. Wyjątkiem jest Marius Velend, którego Willy Barli zabił w pokoju 404 na czwartym piętrze, jednak jego ciało przeniósł później na piąte. Należy również zauważyć, że dom Olaug Sivertsena nie miał pięciu pięter,
  • Piąta godzina – wszystkie morderstwa miały miejsce około godziny 17. Ponadto Harry Hole powiedział dziennikarzowi Rogerowi Gjendemowi, że spotka się z nim w pubie Underwater o 17:00,
  • Każda z ofiar miała mały, pięcioramienny, czerwony diament znajdujący się na ciele w momencie jej znalezienia (zwykle pod powieką),
  • Ciało Barbary Svendsen w momencie jego znalezienia znajdowało się “w równowadze”, podtrzymywane w pięciu punktach: na dwóch nadgarstkach, kolanach i czole,
  • W pewnym momencie książki Harry ogląda losowanie Lotto. Jedną z wylosowanych liczb jest 5. Pomyślał wtedy “Ktoś miał szczęście”,
  • Książka składa się z pięciu części.

źródło: własne/ en.wikipedia.org

x