Trauma (Oblicza Victorii Bergman #2) – Erik Axl Sund

Ocena:
7.8/10
Trauma - Okłdka

Dane szczegółowe

  • Autor: Erik Axl Sund
  • Tytuł oryginalny: szw. Hungerelden
  • Rok wydania w Polsce: 2014
  • Rok wydania w oryginale: 2011
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Sonia Draga
  • Tłumaczenie: Wojciech Łygaś
  • Liczba stron: 408
Opis książkiStreszczenie

Trauma

Nadinspektor Jeanette Kihlberg stara się rozwiązać sprawę zabójstwa młodych chłopców, do których doszło w Sztokholmie. W tym samym czasie zostaje znaleziony martwy bogaty przemysłowiec. Wiele szczegółów tego mordu wskazuje na to, że był to akt zemsty. Ale zemsty za co? Psychoterapeuta Sofia Zetterlund zostaje nieoficjalnie poproszona aby stworzyć portret psychologiczny sprawcy, jednak jest to problematyczne biorąc pod uwagę jej zaangażowanie w romans z policjantką.

Prowadzone przez Jeanette poszukiwania zaginionej Victorii Bergman prowadzą nie tylko do ekskluzywnej szkoły z internatem w Sigtuna, ale także do Danii i wydarzeń z przeszłości. Oprócz pracy w charakterze psychoterapeuty Sofia Zetterlund stara się również odnaleźć drogę do swojego prawdziwego ja.

“Trauma” to druga część trylogii o Victorii Bergman. Podobnie jak jej niezwykle udany prekursor, “Trauma” zawiera zapierające dech w piersiach zwroty akcji i równie zaskakujące i nieoczekiwane zakończenie.

źródło opisu: własne
źródło okładki: http://www.soniadraga.pl

Trauma – Erik Axl Sund – Streszczenie

Trwają poszukiwania Johanna. Jedna z kobiet twierdzi, że widziała pijanego nastolatka leżącego na kamieniach nieopodal wesołego miasteczka. W między czasie została odnaleziona Sofia, która leżała na jednej z piaszczystych alejek, a jej wzrok wskazywał „że straciła zmysły”. Policjantka otrzymuje telefon, który informuje ją, że jej syn się odnalazł. Znaleziono go przy starym młynie. Oddech i praca serca były prawie niewyczuwalne. Chłopiec był wyziębiony jednak po przetransportowaniu do szpitala jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

W Szpitalu Karolinska zostaje zamordowany Karl Lundström. Dokonała tego tajemnicza kobieta dodając do kroplówki substancję mającą zabić mężczyznę. Przed wyjściem zostawiła w wazonie bukiet żółtych tulipanów. Jego śmierć początkowo nie wzbudza podejrzeń policji, która uważa, że zmarł z powodu niewydolności nerek. Śmierć Lundström powoduje, że policja straciła jedynego podejrzanego w sprawie zabójstw chłopców.

Jeanette udaje się skontaktować z jedną z ofiar Lundströma, Ulriką Wendin. Dziewczyna opowiada o tym jak w fatalny sposób było prowadzone postępowanie w sprawie gwałtu na niej. Winą szczególnie obarcza prokuratora Kennetha von Kwista oraz adwokata Viggo Dürera. Jak się okazuje ten drugi był również adwokatem Bergmana. Dzięki Urlice, Jeanette wpada na trop fundacji „Sihtunum i Diasporan”. Na liście osób, która finansuje ją znajdują się m.in. nazwiska Dürera, Lundströma oraz Bergmana. Działalność fundacji jest dość tajemnicza i na razie zarówno Urlica jak i Jeanette nie wiedzą na jej temat praktycznie nic. Policjantka namawia Urlicę na rozpoczęcie psychoterapii, poleca jej Sofię Zetterlund.

Jeanette próbuje dowiedzieć się jak najwięcej o Victorii Bergman, jednak w każdej instytucji, w której próbuje zdobyć dane otrzymuje informację, że zostały one utajnione. W tym samym czasie Policjantka kontaktuje się z Sofią prosząc ją o nieoficjalną pomoc – chce aby pomogła jej w stworzeniu portretu psychologicznego seryjnego mordercy dzieci.

Jeannete przygotowuje się do rozmowy z synem podczas, której chce go upewnić, że pomimo rozwodu z Ake nadal może na nich obojga liczyć, jednak w tym momencie dostaje telefon z komisariatu, że doszło do makabrycznego morderstwa i ma je zbadać. Ofiarą okazuje się przemysłowiec Silfverberg. Sofia spotyka się z Anette Lundström, kobieta przedstawia psychoterapeutce zdjęcia córki. Znajdują się na nich postacie jednak są pozbawione oczu. Dla Sofii wymowa rysunków jest oczywista, nie potrafi tego jednak dostrzec matka dziewczynki. Podczas rozmowy Sofia dowiaduje się, że rodzinę Lundströmów również reprezentował adwokat Viggo Dürera.

W podziemiach kościoła Świętego Jana zostaje zamordowana Fredrika Grünewald znana jako Hrabina. Ofiara jest w strasznym stanie, głowa została odcięta od tułowia, a wcześniej kobieta była duszona poprzez wkładanie jej psich odchodów do gardła. Świadkowie zeznają, że dzień wcześniej zjawił się u niej mężczyzna imieniem Börje w towarzystwie nieznanej kobiety.

Podczas spotkania Sofii i Jeannete obie kobiety analizują dotychczasowy postęp w śledztwie. Powstaje portret psychologiczny sprawcy, dodatkowo Sofia próbuje wskazać policjantce nowe tropy, ta natomiast wspomina, że kluczową dla śledztwa osobą może być Victoria Bergman, z którą nie może się skontaktować.

Następuje przełom w śledztwie w sprawie zamordowania Frederiki Grünewald. Policji udaje się skontaktować z matką jednej z dziewczyn, nad którą znęcano się w szkole średniej podczas otrzęsin.

Przyznaje ona, że to właśnie Frederika stała na czele grupy, która znęcała się nad innymi uczennicami, a jednym z „zadań” ofiar było zjedzenie psich odchodów. Matka wymienia nazwiska trójki oprawców, natomiast nie może sobie przypomnieć nazwisk ofiar. Dodatkowo Börje, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, tuż przed śmiercią napisał list do Jeannete, w którym podaje więcej szczegółów kobiety, która odwiedziła Grünewald tuż przed śmiercią. Jednym z bardziej charakterystycznych jest to, że kobieta nie miała jednego z palców. Jeannete otrzymuje dzienniki klasowe ze szkoły gdzie doszło do upokarzających otrzęsin. Po raz kolejny pojawia się w nich nazwisko Victorii Bergman.

Adwokat, który opiekował się rodziną Bergmanów kontaktuje się z Jeannete. Chcąc odsunąć od siebie zarzuty o niedopełnienie obowiązków, przekazuje policjantce utajnione akta osobowe Victorii Bergman, do których nikt, poza nim, przez ostatnie blisko ćwierć wieku nie miał dostępu. Akta potwierdzają, że Victoria już jako dziecko była wielokrotnie gwałcona. Jednak największe zaskoczenie dla Jeannete jest na końcu akt. Pod wnioskiem o i utajnienie podpisały się trzy osoby – lekarz medycyny sądowej, aspirant policji, który obecnie pracuje z Jeannete oraz psycholog Sofia Zetterlund. To właśnie do niej kieruje kolejne kroki policja.

Podczas rozmowy ze starszą panią psycholog wychodzi na jaw, że Victoria Bergman urodziła dziecko, które zostało adoptowane przez rodzinę w Dani. Psycholog opowiada również o szczegółach zmiany tożsamości dziewczyny.

Regina Ceder gdy dowiaduje się, że policja próbuje się z nią skontaktować, postanawia przyjechać do Szwecji. Pierwsze kroki kieruje do swojego domu jednak tam na nią czeka niezidentyfikowany napastnik, który trzema strzałami zabija ją. Policja zaczyna poszukiwania Hannah Östlund i Jessica Friberg, które są głównymi podejrzanymi w sprawie ostatnich morderstw. Są to koleżanki z liceum, które brały udział w otrzęsinach.

Ostatnia scena pokazuje córkę Victorii Bergman, która przyznaje się do próby porwania syna Jeannete myśląc, że to jej brat. Przyznaje się również do zabójstwa Fredriki Grünewald, Reginy Ceder oraz swojego przybranego ojca.

x