Roseanna (Martin Beck #1) – Maj Sjöwall & Per Wahlöö

Ocena:
7.5/10

Dane szczegółowe

  • Autor: Maj Sjöwall
  • Cykl: Martin Beck
  • Tytuł oryginalny: szw. Roseanna
  • Rok wydania w Polsce: 2009
  • Rok wydania w oryginale: 1965
  • Wydawnictwo: Amber
  • Tłumaczenie: Halina Thylwe
  • Liczba stron: 224
Opis książkiStreszczenie

Roseanna

W lipcowe popołudnie, z jeziora Vättern w Szwecji, zostaje wyłowione ciało młodej kobiety. Nie dość, że policja nie dysponuje żadnymi śladami, które mogły by wskazać mordercę, to jeszcze nie jest wstanie nic powiedzieć o ofierze. Kilka miesięcy później, Martinowi Beckowie udaje się ustalić tożsamość kobiety. Miała na imię Roseanna i mogła zostać uduszona przez każdego z kilkudziesięciu pasażerów statku rejsowego.

Pierwszy tom serii z Martinem Beckiem. Przesycona humorem, zawierająca nieschematycznych bohaterów, książka duetu Sjöwall i Wahlöö łamie stereotypy na temat Szwedzkiego, praworządnego społeczeństwa.

źródło opisu: własne
źródło okładki: strona wydawcy

Roseanna – Zakończenie

Kim jest ofiara? – Ofiarą jest amerykańska turystka Roseanna McGraw.

W jaki sposób policja odkryła jej tożsamość? – Policja przez długie tygodnie nie może zidentyfikować ciała kobiety. Dopiero pomoc ambasady skutkuje odkryciem jej tożsamości. Udział w tym ma amerykański policjant Kafka z Nebraski, który zidentyfikował zamordowaną.

Kto i dlaczego ją zabił? – Mordercą jest Folke Bengtsson, pracownik firmy przewozowej. Zabija ponieważ uważa swoją ofiarę za nieczystą i bezwstydną. Nie czuje się winny morderstwa, wręcz przeciwnie, twierdzi, że został sprowokowany do tego przez swoją ofiarę.

Jak udało się schwytać mordercę? – Pomimo, że wiele poszlak wskazywało, że to właśnie Folke jest mordercą Roseanny, policja nie mogła zdobyć żadnego niezbitego dowodu potwierdzającego tę tezę. Dopiero policyjna prowokacja pozwoliła postawić zarzuty mężczyźnie. W prowokacji, która trwała wiele dni, udział wzięła policjantka Sonja Hansson. Zadaniem kobiety było nawiązać relację towarzyską z Folke Bengtsson tak aby ujawnił swoje prawdziwe oblicze. Policjantka miała być przynętą.

Co było przełomem w śledztwie? – Przełomowe okazały zdjęcia, które szwedzka policja otrzymała ze Stanów oraz zeznania jednego z pasażerów, który na tych zdjęciach rozpoznał Roseanne i przekazał policji zeznania, które pomogły w śledztwie.

W jaki sposób doszło do morderstwa? – Roseanna McGraw przyjechała do Europy w celach turystycznych. Jednym z jej przystanków była Szwecja. To tam na statku poznała Folke Bengtssona, którego po kilku spotkaniach zaprosiła do własnej kajuty. Tam doszło do morderstwa. Po nimi mężczyzna wyrzucił ciało za burtę.

Czas i miejsce akcji książki Roseanna – Do morderstwa dochodzi latem 1964 roku, a samo śledztwo trwa kilka miesięcy. Miejscem akcji pierwszej części serii Sjöwall i Wahlöö są głównie dwa Szwedzkie miasta – Motała oraz Sztokholm.

x