Łowcy głów – Jo Nesbø

Ocena:
7.6/10
łowcy głów - jo nesbo - okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Jo Nesbø
  • Tytuł oryginalny: nor. Hodejegerne
  • Rok wydania w Polsce: 2011
  • Rok wydania w oryginale: 2008
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
  • Tłumaczenie: Zimnicka Iwona
Opis książkiStreszczenieBohaterowie

Łowcy głów

Roger Brown pracuje jako łowca głów dla największych korporacji w Norwegii i jest mistrzem w swoim fachu. Ale jeden etat, nie jest wstanie zapewnić mu dostatniego poziomu życia. Pewnego wieczoru, podczas wernisażu w galerii swojej żony, poznaje Clasa Greve’a, który jest nie tylko idealnym kandydatem na stanowisko dyrektora jednej z firm ale być może jest również odpowiedzią na problemy finansowe Rogera. Holender wspomina, że jest właścicielem, uznawanego za zaginiony, obrazu Petera Paula Rubensa. Ale kiedy Roger Brown włamuje się do mieszkania Greve’a, znajduje coś więcej niż tylko obraz. Class Greve okaże się najgorszą rzeczą jaka kiedykolwiek go spotkała.

Zaskakująca fabuła przenosi nas ze świata elity finansowej Oslo do podziemia zabójców, paserów i oszustów. Łowcy Głów Nesbø, to wariacja na temat dobrze znanego mu gatunku literackiego jakim jest powieść kryminalno-sensacyjna… a wszystko okraszone niebanalnym humorem!

W 2011 miał premierę film na podstawie książki Jo Nesbø. Norwesko niemiecka koprodukcja została ciepło przyjęta zarówno przez krytyków jak i widzów, a jej główną gwiazdą był Nikolaj Coster-Waldau znany z roli Jaimego Lannister’a z Gry o tron.

źródło opisu: własne
źródło okładki: Materiał wydawcy

Łowcy głów – Zakończenie

Dlaczego Clas Greve poluje na Rogera Brown’a? – Celem holendra jest zostanie nowym dyrektorem Pathfinder, a to właśnie Roger Brown prowadzi rekrutację na to stanowisko. Manipulując Lottą oraz Dianą, zbliża się do Łowcy Głów. Gdy jednak ten odkrywa, że Clas Greve spał z jego żoną, postanawia nie rekomendować jego kandydatury. Holender nie może sobie na to pozwolić dlatego rozpoczyna morderczy pościg za Rogerem.

Dlaczego Clasowi zależy na objęciu stanowiska dyrektora Pathfinder? – Ma on doprowadzić do wchłonięcia Pathfinder’a przez jedną z amerykańskich firm z branży GPS. W grze są miliardy dolarów, a kawałek tego tortu ma powędrować właśnie do holendra.

Skąd we włosach Rogera nadajnik GPS? – Nadajnik ten umieściła w jego włosach Lotta, która współpracowała z Clasem.

Kto umieścił igłę z mieszanką ketalaru i dormicum w samochodzie Rogera? – Piłeczkę z tą igłą umieściła Diana. Kobieta była zmanipulowana przez holendra, który obiecał jej dać dziecko. Zrobiła to ponieważ miała zawieść męża do chaty Classa, gdzie miał być torturowany. Ostatecznie na igle z trucizną usiadł Ove Kjikerud i to on został nią uśpiony.

Alfa – Istniejąca od piętnastu lat, średniej wielkości firma rekrutacyjna, dla której pracuje Roger Brown. To co ją charakteryzuje to nikłe premie dla pracowników, a sowite bonusy dla właścicieli.

Hote – Holenderska frima, jedna z największych w Europie zajmująca się technologią GPS dla przemysłu obronnego. Ostatecznie została wykupiona przez Amerykanów. Jej dyrektorem oraz współwłaścicielem był Clas Greve.

Pathfinder – norweska firma z branży GPS, która poszukuje dyrektora.

Łowcy głów – Bohaterowie

Roger Brown – Jak sam o sobie mówi – najlepszy Headhunter w mieście. Pracuje dla firmy rekrutacyjnej Alfa, ma żonę Dianę. Po godzinach pracy, zajmuje się kradzieżą dzieł sztuki. Syn kierowcy pracującego w ambasadzie.

Diana Strom-Eliassen – Właścicielka galerii. Posiadała wszystko czego brakowało jej męzowi: troskliwość, empatię, lojalność i wzrost.

Clas Greve – Holender, były szef oraz współwłaściciel Hote. W przeszłości służył w armii holenderskiej.

Ove Kjikerud – Współpracuje z Rogerem podczas kradzieży dzieł sztuki. Ledwie czytał oraz pisał, to właśnie dzięki Headhunterowi dostał pracę na stanowisku szefa ochrony.

Lotte – Kochanka Rogera, którą porzucił po 24 dniach znajomości.

Bred Sperre – Komisarz policji, który pojawia się w książce w związku z kilkoma sprawami m.in. kradzieży dzieł sztuki dokonanej przez Rogera.

Ferdinand – Headhunter, pracownik Alfy oraz znajomy Rogera. Był niewiarygodnie flejtuchowaty jak na homoseksualistę. I niewiarygodnie homoseksualny jak na łowcę głów.

Natasza – Rosyjska dziwka, partnerka Ove Kjikeruda.

x