Królestwo – Jo Nesbø

Ocena:
7.8/10

Dane szczegółowe

  • Autor: Jo Nesbø
  • Tytuł oryginalny: nor. Kongeriket
  • Rok wydania w Polsce: 2020
  • Rok wydania w oryginale: 2020
  • Wydawnictwo: Dolnośląskie
  • Tłumaczenie: Zimnicka Iwona
  • Liczba stron: 480
Opis książkiStreszczenieBohaterowieCiekawostki

Królestwo

Roy i Carl całe życie uciekali przed mroczną przeszłością ale kiedy po piętnastu latach Carl wrócił do rodzimej miejscowości, obaj wiedzą że będą musieli rozliczyć się ze swoimi demonami.

Roy nigdy nie opuścił cichego górskiego miasteczka. Wierzył, tak jak wszyscy w mieście, że Carl odszedł na dobre. Ale młodszy z braci ma wielkie plany dotyczące swojego miast. Kiedy wrócił ze swoją tajemniczą żoną oraz okazją do stworzenia biznesu, wszystko się wydaje zbyt idealne aby mogło być prawdziwe. Rosnące napięcie z czasem zaczyna się ujawniać, a niewyjaśnione sprawy z przeszłości miasta są ponownie badane.

Ale Roy zawsze chronił swojego młodszego brata. Jednak czy po raz kolejny wykaże się lojalnością wobec niego i rodziny? Jego świat się rozpada i będzie musiał wybrać między własną przyszłością, w którą nigdy nie mógł uwierzyć, a śmiercią.

źródło opisu: własne
źródło okładki: Materiał wydawcy

Królestwo – Zakończenie

„Królestwo” Jo Nesbo, jakie jest zakończenie? – Roy wiedząc, że jego brat znęca się nad Shannon, która jest z nim w ciąży, postanowił go zamordować. Gdy oczekiwał telefonu od niej, niespodziewanie skontaktował się z nim Carl, który poprosił go o naprawę samochodu. Po przybyciu młodszy z braci opowiedział jak Shannon podczas kłótni wyjawiła mu, że nosi w sobie bękarta, jednocześnie nie mówiąc kto jest prawdziwym ojcem dziecka. Dodatkowo przyznała się, że to ona podpaliła powstający hotel. Carl nie wytrzymał tego i zabił swoją żonę. Po wszystkim, tak jak przed kilkunastoma laty, poprosił swojego starszego brata aby ten pozbył się ciała. Roy zgodził się i upozorował wypadek samochodowy. Zrobił to pomimo nienawiści do brata ale jak tłumaczył tylko on mu został na tej pustyni.

Dlaczego Carl wrócił do Os? – Niespodziewanie, po 15 latach, Carl powrócił do rodzinnego Os. Jako powód podał chęć zbudowania hotelu, który pozwoliłby odzyżć małej wiosce w norweskich górach. Jak się jednak okazuje nie był to jedyny powód. Carl popadł w problemy finansowe, zaczęli go ścigać dłużnicy i jedynym wyjściem z sytuacji była ucieczka do Norwegii.

Jak zginęli rodzice Roya i Carla? – Za wypadkiem stał starszy z braci, który uszkodził hamulce w samochodzie. „uszkodzenie hamulców w cadilaci było prostą sprawa”

Noc Fritza – Noc Fritza poprzedza wyprawa na ryby Lensmana i Roya. Wspólne łowienie na jeziorze Budal przeradza się w nieoficjalne przesłuchanie starszego z braci. Lensmana, próbując wyjaśnić śmierć jego rodziców, sugeruje ze to właśnie Roy jest odpowiedzialny za nią oraz ze jest homoseksualistą który wykorzystuje swojego brata. Chłopak do niczego się nie przyznaje i reszta spotkania odbywa się w milczeniu. Gdy Roy powrócił do warsztatu samochodowego, usłyszał dźwięk telefonu. Dzwonił Carl, jego pełen napięcia głos sugerował, że stało się coś złego. Lensman, po wspólnym łowieniu ryb ze starszym z braci, odwiedził Os. Carl rozumiejąc, że policjant wpadł na trop spanikował i zrzucił go ze skarpy. Aby zatuszować morderstwo, bracia wyciągnęli z przepaści ciało policjanta i roztopili je w środku chemicznym Fritz.

Kto podpalił hotel? – Podpaliła go Shannon. Zrobiła to ponieważ nie mogła zaakceptować, że hotel powstanie wg. zmienionego projektu. Musiał być idealnie taki jak go zaprojektowała albo żaden. Sądziła, że budynek jest ubezpieczony i pieniądze z niego pozwolą na sfinansowanie nowej budowy, która w pełni odda jej wizję.

Do czego nawiązuje tytuł książki? – Tytułowe „Królestwo” to gospodarstwo Opgardów, właśnie tak je nazywał ojciec Carla i Roya.

Królestwo – Bohaterowie

Roy Opgard – Starszy z rodzeństwa Opgardów. Samotnie mieszkający w gospodarstwie na wzgórzu w Os. Był właścicielem stacji benzynowej oraz zajmował się naprawą samochodów. Uważano, że z dwójki braci, to właśnie Roy jest bardziej podobny do ojca. Milczący i spokojny, miły i pragmatyczny. Ciężko pracujący zwykły zjadasz chleba, pozbawiony ewidentnych talentów ale jednocześnie taki, który w każdej sytuacji sobie poradzi. Może dlatego, że nie posiadał zbyt dużych wymagań co do życia.

Carl Opgard – Młodszy z braci. Zawsze z optymizmem patrzył na życie, co przyciągało do niego ludzi. Był lubiany wszędzie tam gdzie się pojawił. Z Os wyjechał nieoczekiwanie gdy otrzymał stypendium, które pozwoliło mu studiować „finance and business administration” w Minnesocie w Stanach. Po 15 latach przebywania poza Norwegią, postanowił wrócić do rodzinnej wioski.

Shannon Alleyne – Pochodząca z Barbadosu żona Carla. Była drobna. Mówiła z ewidentnie cudzoziemskim akcentem ale znała norweski.

Bernard Opgard – Stryj. Zajmował się naprawą samochodów. Zmarł na raka krótko po śmierci rodziców Roy’a i Carl’a.

Ojciec Opgard – Konserwatysta zafascynowany Ameryką. Wychowywał swoich synów silną ręką, często ich bił. By zamknięty w sobie.

Matka Opgard – Jako nastolatka pracowała w mieście u rodziny bogatego armatora, była służącą i gospodynią, tam polubiła angielszczyznę i wyższe sfery i stąd właśnie jej miejski akcent, zupełnie nie pasujący do Os. Często jej marzenia zwyciężały nad rzeczywistością. Była przeciwieństwem swego męża.

Grete Smitt – Właścicielka salonu fryzjerskiego, w przeszłości zakochana w Carlu.

Kurt Olsen – Lensman, jest o rok młodszy od Roya Opgarda. Za wszelką cenę próbuje wyjaśnić śmierć swojego ojca, która miała miejsce przed ok. 20 laty.

Sigmund Olsen – Ojciec Kurta. Lensman starający się wyjaśnić śmierć rodziców Carla i Roya.

Aas – Były naczelnik gminy Os. Piastował to stanowisko przez ponad dwadzieścia lat. Obecnie przebywał na emeryturze i głównie zajmował się własnym gospodarstwem. Od czasu do czasu publikował coś w lokalnej prasie. Byłem ojcem Mari.

Mari Aas – Córka naczelnika gminy.

Dan Krane – Pochodzący z Oslo mąż Mari Aas. Redaktor naczelny “Wiadomości z Os”, który często musi lawirować opisując lokalne historie.

Królestwo – Ciekawostki

x