Fałszywy trop (Kurt Wallander #5) – Henning Mankell

Ocena:
8.1/10
Fałszywy trop - okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Henning Mankell
  • Cykl: Kurt Wallander
  • Tytuł oryginalny: szw. Villospår
  • Rok wydania w Polsce: 2005
  • Rok wydania w oryginale: 1995
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
  • Tłumaczenie: Halina Thylwe
  • Liczba stron: 464
Opis książkiStreszczenieBohaterowieCiekawostki

Fałszywy trop – Hening Mankell

Kiedy Wallander przybywa do rolnika mieszkającego na przedmieściach, zauważa młodą kobietę, która na polu rzepaku podpala się. Płonie jak pochodnia na tle niebieskiego nieba. Kilka dni później były minister sprawiedliwości mieszkających niedaleko Ystadu zostaje zamordowany we własnej posiadłości. Czy przerażające samobójstwo ma związek z tym brutalnym mordem? Śledztwo dodatkowo utrudni ogólnie rozprężenie. wynikające z bardzo dobrych wyników… szwedzkiej reprezentacji na mistrzostwach świata w piłce nożnej.

Piąta część cyklu z Kurtem Wallanderem. To co ją wyróżnia od poprzednich to nietypowa narracja. Henning Mankell dość szybko ujawnia kto jest mordercą ale dzięki temu możemy śledzić jego poczynania. Zagadką nie jest więc kto jest sprawcą ale kiedy i w jaki sposób policja wpadnie na jego trop.

źródło opisu: własne
źródło okładki: Materiał wydawcy

Fałszywy trop – Zakończenie

Dlaczego młoda kobieta dokonała samospalenia? – Kobieta, która popełnia samobójstwo, na polu rzepaku, to 15-letnia Dolores Maria Santana z Dominikany. Przybyła do Europy licząc na zdobycie legalnej pracy. Rzeczywistość okazała się dla niej brutalna, trafiła na przemytników handlującymi ludźmi. W ten sposób znalazła się w Szwecji, w jednym z burdeli. Tam znęcano się nad nią psychicznie i wykorzystywano seksualnie. To wszystko przyczyniło się do jej decyzji o popełnieniu samobójstwa.

Czy jej śmierć ma związek z pięcioma innymi zabójstwami? – Nie bezpośredni ale ci sami mężczyźni, którzy ją więzili, są również odpowiedzialni za tragedię siostry Stefana.

Kim jest seryjny zabójca? – Seryjnym zabójcą okazuje się 14-letni Stefan Fredman.

Czym kierował się wybierając swoje ofiary? – Każda z jego ofiar w jakiś sposób wykorzystywała jego siostrę lub brata. Każda z nich (poza Björnem Fredmanem) wiodła podwójne życie. To publiczne, nieskazitelne, gdzie byli autorytetami w swoich dziedzinach, oraz prywatne, gdzie wykorzystywali słabszych i byli zamieszani w handel kobiet do Szwecji. Miała to być zemsta na nich za krzywdę, którą zrobili jego najbliższym.

Dlaczego Björn Fredman miał wypalone oczy? – Björn Fredman to jedyna ofiara, której obrażenia odbiegają od innych zamordowanych. Ma on wypalone oczy. Jest to związane z przeszłością mężczyzny, który znęcał się nad swoją rodziną. Pewnego dnia, młodszy brat, tak bał się ojca, że chciał sobie wykłóć oczy.

Kto próbował zabić Sjöstena i Wallandera? – Podczas przeszukania domu Hansa Logarda, odkryli w nim kilka dziewczyn, które były tam nielegalnie przetrzymywane. Gdy policjanci mieli prosić o wsparcie, nagle w domu pojawił się mężczyzna, który zaczął strzelać do Sjöstena i Wallandera. Ten pierwszy został trafiony m.in. w bark ale jego życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo.

Fałszywy trop – Bohaterowie

Kurt Wallander – Komisarz policji z Ystadu. Poza wyzwaniami, które stawia mu praca, również życie prywatne wymaga od niego pełnego zangażowania. U jego 80-letniego ojca zdiagnozowanu Chorobę Alzheimera, a kontakt z jego łotewską przyjaciółką są coraz trudniejsze.

Ann-Britt Höglund – Policjantka, która pojawiła się w Ystadzie blisko rok temu. Już w szkole policyjnej miała wyraźne predyspozycje do pracy w policji. Na swój sposób wypełniła pustkę, jaką od kilku lat Wallander odczuwał po śmierci Rydberga.

Otto Björk – Przełożony Kurta, który zaczyna nową pracę jako szef wojewódzkiego wydziału do spraw cudzoziemców i odchodzi z komisariatu w Ystadzie.

Martinsson – Policjant z komendy w Ystadzie. Impulsywny i odrobinę niedbały ale często miał dobre pomysły. Jego ambicja sprawiała, że potrafił wykrzesać z siebie olbrzymie pokłady energii.

Svedberg – Policjant z Ystadu. na pierwszy rzut oka wydawał się ślamazarny i mało zaangażowany w pracę ale był wyjątkowo dokładny co Wallander zawsze sobie cenił.

Bajba Liepa – Kobieta, w której, jak wydaje się Wallanderowi, jest zakochany. Bajba jest Łotyszką, straciła swojego męża kilka lat wcześniej. Z Kurtem poznali się podczas próby rozwiązania jego tajemniczej śmierci. Historia ta została opisana w „Białej lwicy”. Od tego czasu regularnie, acz nie za często, kontaktują się ze sobą. W „Fałszywym tropie” Bajba oraz Kurt mają spędzić wspólny urlop w Dani.

Gustaf Wetterstedt – Były minister sprawiedliwości, który opuścił to stanowisko 25 lat temu. Obecnie przebywa na emeryturze.

Arne Carlman – Handlarz obrazami, który wyniósł ten zawód na wyższy poziom. Posiadał blisko 30 galerii w Szwecji i kilka w innych krajach skandynawskich. Poza sprzedażą, zajmował się również wypożyczaniem obrazów różnym firmom, co roku obsługiwał wiele aukcji z dziełami sztuki.

Björn Fredman – Paser, kryminalista.

Stefan Fredman – 14-letni syn Björna. Jest jak na swój wiek wyjątkowo dojrzały.

Louise Fredman – Córka Björna, przebywa od trzech lat w zamkniętym szpitalu psychiatrycznym.

Ake Liljegren – Rewizor, był znany nie tylko w Malmö i okolicy ale w całej Szwecji. Zyskał sławę szarej eminencji w głośnych sprawa w latach osiemdziesiątych. Pomimo tego jedyny wyrok, który otrzymał to sześć miesięcy w zawieszeniu. Był symbolem najgorszej formy przestępczości gospodarczej.

Hans Logard – Jeden z najbliższych współpracowników Ake Liljegrena.

Dolores Maria Santana – 15-letnia Dominikanka, która przybyła do Europy z nadzieją na znalezienie legalnej pracy.

Mats Ekholm – Psycholog ze Sztokholmu, pomagający rozwikłać sprawę seryjnego mordercy.

Waldemar Sjösten – Policjant kryminalny z Helsingborgu. Ma duży wkład w śledztwo mające wytropić seryjnego zabójcę.

Fałszywy trop – Ciekawostki

Czas i miejsce akcji? – Akcja rozgrywa się między czerwcem a wrześniem 1994 roku. Ponownie ma miejsce głównie w okolicach Ystadu oraz Malmö.

Mistrzostwa Świata w 1994 roku – Czas, w którym dzieją się wydarzenia opisane w „Fałszywym tropie”, przypada na okres, w którym miały miejsce Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w USA. Sam Kurt Wallander jest zupełnie obojętny wobec tej imprezy, jednak reszta jego kolegów żyje każdym meczem Reprezentacji Szwecji. A były to wyjątkowo udany mundial dla Szwedów. Nie dość, że udało im się wyjść z trudnej grupy, w której po nimi była Brazylia (późniejszy mistrz świata), Rosja oraz Kamerun, to jeszcze udało im się dojść do półfinału. Ostatecznie Szwecja zajęła czwarte miejsce. Był to najbardziej udane mistrzostwa dla Szwedów od 1958 roku, a których zajęli drugie miejsce.

Hoover – Pseudonim, który nadał sobie Stefan. Odnosił się on do legendarnego szefa FBI J. Edgar Hoover’a, który piastował to stanowisko blisko 50 lat.

x