Pamiętam cię – Yrsa Sigurdardóttir

Ocena:
7.9/10
Pamiętam-cię-Yrsa-Sigurdardóttir-Okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Yrsa Sigurðardóttir
  • Tytuł oryginalny: isl. Ég man þig
  • Rok wydania w Polsce: 2012
  • Rok wydania w oryginale: 2010
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo MUZA S.A.
  • Tłumaczenie: Godek Jacek
  • Liczba stron: 320
Opis książkiRecenzjaStreszczenieBohaterowie

Pamiętam cię

“Pamiętam Cie” to dwie równolegle prowadzone historie, które wymykają się klasycznej definicji kryminału. Pierwsza z nich opowiada o trójce przyjaciół, którzy zdecydowali się na wyremontowanie starego domu na odludnej północno zachodniej części Islandii. Już pierwsze godziny pobytu na Hesteyri sprawiają, że Gardarem, Katrin i Lif czują się przez kogoś obserwowani. Uczucie to nie mija, a wraz z czasem dochodzą do niego tajemnicze zdarzenia….

Druga historia dzieje się w pobliskim miasteczku, gdzie młody lekarz psychiatra, pomaga policji zbadać samobójczą śmierć starszej kobiety. Im bardziej zagłębia się w tę sprawę tym silniej dopadają go upiory z przeszłości, gdy bez śladu zaginął jego sześcioletni syn.

Przerażająca powieść Yrsy Sigurdardóttir nominowana do nordyckiej nagrody Szklanego Klucza.

źródło opisu: własne
źródło okładki: Wydawnictwo MUZA S.A.

Pamiętam cię – Recenzja

Dość nietypowe połączenie kryminału z horrorem zaciekawiło mnie i postanowiłem sięgnąć po pierwszą powieść Yrsy Sigurdardóttir, w której bohaterem nie jest Thora Gudmundsdottir. Książka opowiada dwie, równoległe historię. Bohaterami pierwszej z nich są małżeństwo Gardara i Katrin oraz ich przyjaciółka Lei, którzy postanawiają kupić stary dom na północno-zachodnich fiordach Islandii. Trudno dostępne tereny powodują, że rzadko kiedy ktoś się tam zapuszcza. Już pierwsze kroki bohaterów na Hesteyri zwiastują niebezpieczeństwo. Mają oni wrażenie, że są ciągle obserwowani. W miarę upływu czasu wydarzenia są coraz dziwniejsza i trudno je już racjonalnie tłumaczyć. Grupa przyjaciół odkrywa, że znajdują się w pułapce bez wyjścia.

W tym samym czasie, po drugiej stronie fiordu młody psychiatra pomaga miejscowej policji w wyjaśnieniu samobójstwa starszej kobiety. Samobójstwa dość niezwykłego, po pierwsze doszło do niego w kościele, a po drugie na plecach ofiary znajdowały się blizny w kształcie krzyża. Szybko okaże się, że pomocna w rozwikłaniu tej sprawy będzie przeszłość lekarza, któremu trzy lata wcześniej zaginął syn. Chociaż pozornie obie historie nie mają ze sobą za wiele wspólnego, to wraz z kolejnymi stronami odkrywamy, że łączy je tak naprawdę bardzo wiele.


Zobacz również: Islandzki kryminał – inne książki


Książka Sigurđardóttir czerpie z dziedzictwa islandzkiej literatury, przekazuje stare opowiadania ludowe oraz historie o duchach dostosowane do wizji współczesnego społeczeństwa islandzkiego. Społeczeństwa, które zostało mocno poturbowane podczas kryzysu finansowego, co jest zaznaczone w tej powieści. Nigdy nie byłem miłośnikiem historii o duchach, jednak to w jaki sposób autorka przedstawiła tę tematykę pozytywnie mnie zaskoczyło.

Jedyną wadą tej książki jaką dostrzegam to dość skąpe przedstawienie jednej z głównych bohaterek, która jak się okazuje ma wiele do ukrycia i pełni zaskakująco ważną rolę w całej historii. Poza tym jest to opowieść, która toczy się dość wolnym tempem, jednak akurat w tym przypadku nie oceniał bym tego jako wadę. Tempo książki buduje nastrój grozy, który niekoniecznie ma czytelnika przestraszyć, jednak ma u niego wywołać ten sam rodzaj lęku, z którym walczą główni bohaterowie “Pamiętam Cie”.

Warto również zaznaczyć, że w 2017 roku miała premierę ekranizacja książki.

Pamiętam cię – Zakończenie

Co się stało z sześcioletnim synem Freyera? – Bennie zaginął podczas zabawy w chowanego z kolegami. Pomimo zakrojonych na szeroką skalę poszukiwań, nigdy nie udało się go odnaleźć. Kilka lat po zaginięciu syna, Freyer postanawia ponownie przyjrzeć się tej sprawie. Dowiaduje się od kilkuletniego kolegi Benniego, że jego syn schował się w “łodzi podwodnej”. Jak się okazuje ma na myśli samochód, który wiózł przymocowany do naczepy zbiornik na szambo. Chłopak postanowił się w nim schować, jednak kierowca ruszył i odjechał wraz z nim. Jak się okazało kierowcą był nowy właściciel domu w Hesteyri. Bennie, który potrzebował regularnie zażywać insulinę, stracił przytomność w zbiorniku i zmarł. Kilka dni później właściciel domu zaginął nie odnajdując wcześniej ciała Benniego.

Co się stało z Gardarem, Katrin i Lif, którzy przybyli do Hesteyri – od pierwszych dni kiedy trójka bohaterów przebywa w Hesteyri, ma wrażenie że jest przez kogoś obserwowana. Pomimo tego, że wszystkie tajemnicze wydarzenia próbują sobie racjonalizować, to kolejne dni przynoszą następne, przerażające odkrycia. Pierwszym, który zaginął jest Gardarem. Katrin oraz Lif odnajdują jedynie ślady jego stóp, a obok nich stopy dziecka. Jednak jego żona nie poddaje się i chcąc go odnaleźć postanawia zerwać parkiet w domu, pod którym jest właz do piwnicy. Gdy to robi odnajduje w niej szkielet dziecka oraz przy okazji przegląda zawartość aparatu Lif, na którym znajdują się zdjęcia, które świadczą o tym, że miała ona romans z Gardarem. Lif przyznaję się do niego oraz mówi, że jej mąż przywiózł ją tutaj, aby ją zabić i upozorować wypadek. Kolejnej nocy Katrin zostaje wyciągnięta martwa przez chłopca z domu, a Lif zostaje pozostawiona ciężko ranna.

Hesteyri

Hesteyri, region, w którym dzieje się akcja powieści. źródło: www.hesteyri.net

Do kogo należy szkielet znaleziony pod podłogą remontowanego domu? – szkielet ten należy do Bernodusa, który zaginął w 1953 roku.

Co się stało z Bernodusem zaginionym w 1953 roku? – Matka Berdnodusa wraz z jego bratem utonęli przez co był on wychowywany samotnie przez ojca, który po utracie żony popadł w alkoholiz oraz zmagał się z problemami psychicznymi. Dodatkowo obarczał on winą syna, który z brzegu widział jak jego matka i brat toną, jednak nie był wstanie im pomóc. Bernodus miał również problemy w szkole gdzie wszyscy jego koledzy naśmiewali się z niego. Pewnego dnia rówieśnicy odkryli na jego ciele blizny w kształcie krzyża. Było to powodem do kolejnych docinek chłopakowi, ponieważ uważali, że jego ojciec jest na tyle ubogi, że nie stać go na postawienie drewnianych krzyży na grobie jego matki i brata dlatego zrobił mu takie blizny. Bernodus chcąc udowodnić, że jest inaczej ukrył się na statku, który płynął w miejsce gdzie pochowani byli jego najbliżsi. Jednak gdy był nad ich grobami nie zauważył, że statek odpływa, przez co chłopak musiał spędzić na północy całą zimę. Chłód był coraz większy, Bernodus chcąc się przed nim skryć, schował się w piwnicy swojego starego domu. Niestety nie uratowało go to i tam zamarł. Kilkadziesiąt lat później, przyszły właściciel domu położył nowy parkiet, który przysłonił klapę do piwnicy.

Dlaczego Freyera oraz Sarę nawiedza ich syn? – dzieje się tak ponieważ ciało Benniego nigdy nie zostało odnalezione i jego dusza nie zaznała spokoju. W momencie gdy Freyer odnajduje zwłoki syna, koszmar dla niego i jego byłej żony kończy się.

Kto zdemolował przedszkole? – po raz pierwszy szkoła została zdemolowana w 1953 roku, a stało się to w dniu, w którym jak twierdzi Ursula zmarł Bernodus, który miał tego dokonać. Drugi raz szkoła została zdemolowana w dniu kiedy Gardarem, Katrin i Lif przybywają do Hesteyri. Jak przypuszczał Freyer, to znowu Bernodus włamał się do przedszkola chcąc dać znak, aby odkryto ciało Benniego.

Pamiętam cię – Bohaterowie

Dagny – policjantka badająca zdemolowane przedszkole oraz samobójstwo starszej kobiety znalezionej w kościele. Jest również bliską przyjaciółką Freyera, któremu pomaga podczas poszukiwań jego syna.

Freyer – pracownik szpitala oraz psychiatra pomagający policji. To właśnie w szpitalu po raz pierwszy od jednego z pacjentów słyszy historię, która miała miejsce 60 lat wcześniej i jest bliźniaczo podobna do tej, która miała miejsce w ostatnich dniach.

Katrin – żona Gardara. Pomimo sceptycznego stosunku do pomysłu, aby zająć się domem w Hesteyri, decyduje się jednak pomóc mężowi w jego remoncie.

Gardar – mąż Katrin. Ma romans z Lif i pod jej wpływem decyduje się zabić swoją żonę w Hesteyri, jednak próba zabójstwa się nie udaje. Podczas jednej z nocy ginie i nigdy go nie odnaleziono.

Lif – przyjaciółka Gardar oraz Katrin, pomaga im podczas remontu domu. Miała romans z Freyerem tego dnia, w którym zaginął mały Benni. Miała również romans z Gardarem i z tego powodu chciała doprowadzić do śmierci Katrin. Wiele wskazuje również na to, że to ona zabiła swojego poprzedniego męża wiedząc, że będzie on chciał się z nią rozwieść i pozostawić bez pieniędzy.

Sara – była żona Freyera, którą w snach ciągle nawiedza jej zaginiony syn. Jest przekonana, że Freyer nie mówi jej całej prawdy o zaginięciu syna i obarcza go winą o to.

Ursula – pacjentka szpitala, która przebywa w nim od dziesięcioleci. Uważa, że ciągle jej coś zagraża, ktoś ją śledzi i chce jej zrobić krzywdę. Była koleżanką zaginionego w 1953 roku Bernodusa.

x