Odziedziczone zło (Freyja & Huldar #1) – Yrsa Sigurdardóttir

Ocena:
7.6/10
Odziedziczone zło - Yrsa Sigurdardóttir - okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Yrsa Sigurðardóttir
  • Tytuł oryginalny: isl. DNA
  • Rok wydania w Polsce: 2018
  • Rok wydania w oryginale: 2014
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Sonia Draga
  • Tłumaczenie: Agnieszka Klimko
  • Liczba stron: 472
Opis książkiStreszczenieBohaterowie

Odziedziczone zło

W Reykjaviku młoda kobieta zostaje brutalnie zamordowana. Jedynym świadkiem tego mordu jest jej siedmioletnia córka. Kilka dni później, policja odkrywa ciało kolejnej zamordowanej kobiety, jednak w żaden sposób nie może jej powiązać z pierwszą ofiarą. Tymczasem pewien radioamator otrzymuje zaszyfrowane wiadomości, które łączą go z obiema kobietami. Jego ciekawość skłania go do przeprowadzenia własnego śledztwa. Huldar, funkcjonariusz policji oraz psycholog dziecięcy Freja będą starali się zdobyć jak najwięcej przydatnych informacji od siedmioletniej dziewczynki. Ich współpracę niecko komplikuje pewne wydarzenie z ostatniej nocy…

źródło opisu: własne
źródło okładki: Materiał wydawcy

Odziedziczone zło – Zakończenie

Kim jest zabójca? – Zabójcą Elisy Bjarnadóttir, Ástrós Einarsdóttir i Halliego jest policjant Ríkharður. Pierwsza z kobiet została zamordowana ponieważ Ríkharður chciał się zemścić na jej mężu i to właśnie początkowo on miał być jego ofiarą. Obwiniał go za utratę swojego nienarodzonego dziecka, ponieważ to on był lekarzem, który zbadał Karlotte oraz zatwierdził i przeprowadził aborcję na jej własne życzenie. Ástrós natomiast przekonała żonę Ríkharður, że urodzenie zdrowego dziecka jest bardzo mało prawdopodobne i lepiej jeżeli dokona aborcji, co też uczyniła. Halli początkowo pomagał policjantowi w nastraszeniu swojego przyjaciela Karla i właśnie to, że wiedział za dużo, było powodem, dla którego zginął.

Dlaczego Ríkharður nęka Karla? – Ponieważ obwinia go za „kradzież” brata. Przyrodnim bratem Karla był Arnar który w rzeczywistości był biologicznym bratem Ríkharðura.

Jaki związek z morderstwami ma historia z początku książki? – Odziedziczone zło rozpoczyna opowieść o trójce rodzeństwa, która trafiła do domu dziecka po śmierci matki. Dzieci te zostały rozdzielone i każde z nich trafiło do innej rodziny adopcyjnej. Jednym z tych dzieci jest właśnie Ríkharður, a kolejnymi Arnar, przyrodni brat Karla, oraz Karlotta żona Ríkharðura. I to właśnie genetyczne problemy są powodem, dla których Karlotta nie może urodzić zdrowego dziecka.

Co oznacza szyfr przekazywany przez radiostacje? – Kluczem do szyfrów był układ okresowy pierwiastków. Aby go zrozumieć należało do każdej liczby atomowej znaleźć odpowiedni symbol z tablicy układu okresowego pierwiastków i otrzymywało się gotową do odczytania wiadomość. Wiadomości, które zostały zaszyfrowane to m.in.: „Gdzie jest Halli”, „Zemsta jest słodka” czy „Fuck you”.

Co stało się z Karlem? – Początkowo to Karl został oskarżony o dokonanie morderstw. Dowody przeciw niemu zostały tak dobrze sfingowane, że nawet jego adwokat nie wierzył w jego niewinność. Stres z tym związany doprowadziło do utraty przez niego przytomności, którego następstwem była śpiączka. Gdy chłopak wybudził się z niej, policji udało się już ustalić kto był prawdziwym mordercą. Jednak stan Karla uniemożliwiał mu kontakt z otoczeniem. Nie mógł się poruszać ani mówić.

Odziedziczone zło – Bohaterowie

Huldar Jónas – Funkcjonariusz policji z niewielkim doświadczeniem w prowadzeniu śledztw. Z tego też powodu nie robił sobie żadnych nadziei na awans w policji. Różnił się też od swoich kolegów sposobem myślenia i w tym, że nie stosował się bezkrytycznie do odgórnych nakazów. Dlatego też nie był lubiany przez szefostwo i rzadko dostawał sprawy, w których mógłby być szefem. Urodził się i wychował w Egilsstaðir.

Freyja – Psycholog dziecięcy, która pomaga policji w uzyskaniu informacji od Margrét.

Margrét – Siedmioletnia córka Elisy oraz Sigvaldi. Jedyny świadek zabójstwa swojej matki.

Ríkharður – Policjant zaangażowany przy śledztwie. Jego życie osobiste było ruiną. Żona opuściła go tuż po tym gdy po raz trzeci poroniła, po jego idealnym związku pozostały zgliszcza.

Elisa Bjarnadóttir – Matka trójki dzieci, pierwsza ofiara zabójcy.

Karl Pétursson – Radioamator, który otrzymuje tajemnicze wiadomości. W zasadzie nie miał prawa do nazwiska utworzonego od imienia Pétur, bo tak miał na imię ojciec jego matki, a on sam był adoptowany.

Ástrós Einarsdóttir – Emerytka, która w przeszłości pracowała w radiu oraz nauczała biologii.

Arnar – Starszy brat Karla, z którym nie może znaleźć wspólnego języka i obecnie ich kontakty ograniczają się do minimum. Mieszka na stałe w Stanach Zjednoczonych.

Baldur – Brat Freyji, wielokrotnie popadał w konflikt z prawem, obecnie przebywa w więzieniu.

Konráð Bjarnasonow – przedstawiciel prokuratory generalnej

x