Morderca bez twarzy (Kurt Wallander Tom 1)

szw. Mördare utan ansikte

Ocena:
7.5/10

Rok wydania w Polsce: 2004

Rok wydania w oryginale: 1991

Opis: Zimna noc na szwedzkiej prowincji. W wiejskim domku, w brutalny sposób, zostaje zamordowane starsze małżeństwo. Jedyną wskazówką są ostatnie słowa wypowiedziane przed śmiercią przez kobietę. Sugerują one, że za mordem stoją cudzoziemcy. Informacja przedostaje się do mediów co wywołuje falę antyimigranckich nastrojów.

Psy z Rygi (Kurt Wallander Tom 2)

szw. Hundarna i Riga

Ocena:
7.4/10

Rok wydania w Polsce: 2006

Rok wydania w oryginale: 1992

Opis: W tratwie na szwedzkim wybrzeżu odkryto dwa ciała. Ofiary przed śmiercią były w nieludzki sposób torturowane. Bez żadnych świadków, bez motywu ani nawet bez miejsca zbrodni, Kurt Wallander ma wątpliwości czy potrafi rozwiązać tę tajemniczą sprawę.

Biała lwica (Kurt Wallander Tom 3)

szw. Den vita lejoninnan

Ocena:
7.9/10

Rok wydania w Polsce: 2005

Rok wydania w oryginale: 1993

Opis: Morderstwo agentki nieruchomości wygląda jak typowa egzekucja. Pomimo tego nie ma oczywistego podejrzanego. Sprawa, która początkowo wygląda na zbrodnię z miłości, okazuje się wyjątkowo skomplikowana i zmusza Kurta Wallandera do wyjazdu do Republiki Południowej Afryki aby zapobiec zamachowi, który zdestabilizowałby cały kraj.

Ocena:
7.9/10

Rok wydania w Polsce: 2007

Rok wydania w oryginale: 1994

Opis: Wallander zmaga się z depresją po zabiciu człowieka w poprzedniej części serii. Jest nawet o krok od opuszczenia szeregów policji. Jednak jego przyjaciel, Sten Torstensson, prosi go o potajemne zbadanie sprawy śmierci jego ojca, który zginął w wypadku samochodowym. Początkowo odrzuca tę propozycję jednak gdy i Sten ginie w podobnych okolicznościach postanawia rozwiązać tę sprawę.

Ocena:
8.1/10

Rok wydania w Polsce: 2005

Rok wydania w oryginale: 1995

Opis: Inspektor Wallander jest świadkiem jak młoda kobieta z Dominikany dokonuje samospalenia. W tym samym czasie w Szwecji grasuje seryjny morderca, który poluje na starszych mężczyzn. Brutalnie ich zabija, a następnie zbiera z nich skalp. Czy obie sprawy mogą mieć ze sobą związek?

Piąta kobieta (Kurt Wallander Tom 6)

szw. Den femte kvinnan

Ocena:
8.0/10

Rok wydania w Polsce: 2005

Rok wydania w oryginale: 1996

Opis: Po powrocie z wakacji, Inspektor Kurt Wallander bada makabryczne i starannie zaplanowane morderstwo starszego mężczyzny. W krótkim czasie zostają odnalezione kolejne ciała mężczyzn zamordowanych w podobny sposób. Staje się jasne, że policja ma do czynienia z seryjnym mordercą. Ale jaki związek ze sobą mają jego ofiary?

O krok (Kurt Wallander Tom 7)

szw. Steget efter

Ocena:
8.2/10

Rok wydania w Polsce: 2005

Rok wydania w oryginale: 1996

Opis: W noc św. Jana, trójka nastolatków która brała udział w przedstawieniu, zostaje znaleziona martwa na zacisznej łące. Każdy z nich ma tylko jedną ranę postrzałową. Wkrótce potem kolega Wallandera, który miał mu pomóc rozwiązać te sprawę również zostaje znaleziony martwy. Jaki związek mają oba morderstwa?

Ocena:
8.2/10

Rok wydania w Polsce: 2008

Rok wydania w oryginale: 1998

Opis: W Ystadd ma miejsce seria dziwnych incydentów w tym znalezienie martwego mężczyzny przy jednym z bankomatów oraz zamordowanie taksówkarza. Początkowo wydaje się, że to zbrodnie jakich wiele, nie kryjących nic więcej. Innego zdania jest natomiast Inspektor Kurt Wallander.

Ocena:
7.7/10

Rok wydania w Polsce: 2012

Rok wydania w oryginale: 2002

Opis: Linda Wallander właśnie ukończyła szkolę policyjną i przygotowuje się do rozpoczęcia pracy. W rodzinnym mieście zamieszkuje u swojego autorytarnego ojca. W tym samym czasie policja w Ystad otrzymuje zgłoszenia o podpalonych łabędziach na jeziorze oraz spalonym cielaku. Niedługo potem jedna z kobiet zostaje znaleziona martwa. Kurt Wallander z pomocą swojej córki będzie musiał rozwiązać kolejną sprawę.

Ocena:
8.0/10

Rok wydania w Polsce: 2010

Rok wydania w oryginale: 2009

Opis: Inspektor Kurt Wallander bada zniknięcie emerytowanego oficera marynarki wojennej Hakana von Enke, który jest również teściem jego córki. Szybko okazuje się, że sprawa ociera się o szpiegowski skandal, który swój początek ma jeszcze w czasach Zimnej Wojny.

Ocena:
8.1/10

Rok wydania w Polsce: 2013

Rok wydania w oryginale: 2013

Opis: Po przeprowadzce na obrzeża Ystad, Wallander podczas jednego ze spacerów potyka się o wystającą z ziemi rękę. Inspektor rozpoczyna śledztwo, które sięgnie aż do czasów II wojny światowej. Opowiadanie, w którym głównym bohaterem jest Kurt Wallander. Poczałkowo opublikowane jedynie w Holandii, a akcja jego dzieje się tuż po wydarzeniach w “Niespokojny człowieku”.

Piramida

szw. Pyramiden

Ocena:
7.9/10

Rok wydania w Polsce: 2011

Rok wydania w oryginale: 1999

Opis: Zbiór pięciu opowiadań, które skupiają się na początkach pracy Wallandera w policji. Akcja pierwszego z nich ma miejsce w 1979 roku, natomiast ostatniego dwadzieścia lat później.