Kim jest Harry Hole?

Harry Hole, wysoki, chudy o jasnoniebieskich oczach policjant z wydziału kryminalnego w Oslo, którego poznajemy po raz pierwszy w Człowieku nietoperzu. Urodził się w 1965 roku. Ma młodszą siostrę z “lekkim” zespołem Downa Sio, do której jest mocno przywiązany. Na krótko przed wydarzeniami z drugiego tomu została ona wykorzystana seksualnie. Nie da to spokoju Harry’emu, który pomimo swoich głównych zadań będzie próbował dotrzeć do oprawcy siostry na przestrzeni kolejnych części. Matka Harry’ego zmarła na raka gdy ten miał dwadzieścia kilka lat, z ojcem, który jest wykładowcą, łączą go trudne relacje. Harry Hole jest również alkoholikiem, jego problemy z piciem zaczęły się po wypadku samochodowym, który spowodował, a w wyniku, którego zginął jego kompan. Pomimo tego, że sprawa ta została wyciszona przez jego przełożonych, to koszmar tamtych wydarzeń często do niego wraca.

Harry Hole seria książek kryminalnych

Jo Nesbø stworzył jednego z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów we współczesnej literaturze. Jego książki kryminalne sprzedały się w ponad 40 milionach kopi na całym świecie. W czym tkwi fenomen tej serii? Mogło by się wydawać, że Harry jest bohaterem takim jakich już widzieliśmy w przeszłości. Ma wady, nadużywa alkoholu, ma problemy w bliskich relacjach z innymi, jest indywidualistą ale poza tym wszystkim jest dobrym człowiekiem, który jest szalenie zdeterminowany aby wymierzyć sprawiedliwość. Będzie to często skutkować konfliktami z przełożonymi, którzy nie będą zadowoleni z metod oraz skutków jego pracy. Wyjątkowość cyklu Jo Nesbø polega również na narracji. Autor w niesamowity sposób tworzy klimat powieści, jego bohaterowie są wyraziści, a czytelnik ma wrażenie że bierze bezpośredni udział w dochodzeniu, które prowadzi Harry Hole. W lipcu 2018, Nesbø zapowiedział, że kolejna część przygód Harry’ego będzie mieć premierę 11 lipca 2019 roku, a jej angielski tytuł to Knife.

Harry Hole film

W 2017 roku miała premiera pierwsza ekranizacja powieści Nesbø Pierwszy śnieg. W główną rolę wcielił się Michael Fassbender. Film jednak nie cieszył się uznaniem zarówno widowni jak i krytyków dlatego nie najlepszym pomysłem jest rozpoczynanie przygody z Jo Nesbø od jego ekranizacji.

Seria Harry Hole – Kolejność

Do tej pory zostało wydanych jedenaście książek, w których głównych bohaterem jest norweski policjant z wydziału kryminalnego. Każda z nich to osobna, zamknięta historia, którą można czytać nie znając poprzednich części. Jednak wiele wątków, szczególnie tych dotyczących życia osobistego Harry’ego, jego walki z Tomem Waalerem  jak i wydarzeń w wydziale kryminalnym w Oslo będzie prowadzonych na przestrzeni kolejnych części cyklu. W takim razie, od której części rozpocząć czytanie? Pierwsze dwa tomy są dość zaskakujące jak na skandynawski kryminał, ich akcja dzieje się w wyjątkowo nienordyckich klimatach, Australii oraz Tajlandii. Dlatego jeżeli szukasz historii, która będzie działa się w chłodnej Norwegii to warto rozpocząć swoją przygodę z tą serią od tomu trzeciego – Czerwone Gardło. Jest to równocześnie pierwsza część trylogii z Oslo. Warto również zwrócić uwagę, że tom drugi Karaluchy doczekał się fantastycznie wydanego audiobooka, w którym główne rolę odgrywają Borys Szyc, Magdalena Cielecka, Danuta Stenka, Bogusław Linda i inni.

Poniżej znajduje się kolejność chronologiczna serii z Harrym Hole. Na nordicnoir.pl znajdziesz również streszczenia oraz opracowania poszczególnych części.

Ocena:
7.1/10

Rok wydania w Polsce: 2005

Rok wydania w oryginale: 1997

Opis: Harry Hole przybywa do Australii, aby pomóc miejscowej policji rozwiązać sprawę brutalnego gwałtu oraz morderstwa na swojej rodaczce. Z czasem odkrywa on kilka innych nierozwiązanych zabójstw i zaginięć młodych kobiet. Polowanie na seryjnego zabójcę trwa ale ten będzie chciał rozmawiać tylko z Harrym.

Człowiek nietoperz: opis książki, streszczenie, zakończenie, bohaterowie, recenzja

Karaluchy (Harry Hole Tom 2)

nor. Kakerlakkene

Ocena:
7.4/10

Rok wydania w Polsce: 2011

Rok wydania w oryginale: 1998

Opis: Norweski ambasador zostaje znaleziony martwy w jednym z obskurnych, tajlandzkich moteli. Szybko staje się jasne, że rodzina zmarłego coś ukrywa ale to nie jedyny problem Harry’ego. Sprawa ta musi zostać rozwiązana w tajemnicy aby nie przedostała się do mediów.

Karaluchy: opis książki, recenzja, zakończenie, bohaterowie, ciekawostki

Ocena:
8.0/10

Rok wydania w Polsce: 2006

Rok wydania w oryginale: 2000

Opis: Harry Hole ma za zadanie zbadanie sprawy przemytu do Norwegii karabinu snajperskiego Märklin. Wszystko tropy prowadzą do środowiska neo-nazistów, jednak policja ciągle nie ma żadnych dowodów mogących poświadczyć kto jest w posiadaniu tej broni. Sprawa nabiera tępa gdy przy użyciu Märklina dochodzi do dwóch zabójstw.

Czerwone Gardło: opis, streszczenie, zakończenie, bohaterowie

Ocena:
8.0/10

Rok wydania w Polsce: 2007

Rok wydania w oryginale: 2002

Opis: Jak schwytać zabójcę gdy jest się głównym podejrzanym? W Oslo dochodzi do brutalnego zabójstwa kasjerki w banku. Jednak to nie jedyny problem Harry’ego. We własnym mieszkaniu zostaje znaleziona jego martwa kochanka. Policja podejrzewa, że to Hole mógł zabić kobietę. Gdy Harry będzie chciał oczyścić swe imię, w Oslo będą kontynuowane napady na banki.

Trzeci klucz: opis, streszczenie oraz zakończenie

Ocena:
8.1/10

Rok wydania w Polsce: 2007

Rok wydania w oryginale: 2003

Opis: Młoda kobieta zostaje zamordowana, a na miejscu zbrodni zostaje odnaleziona pięcioramienna gwiazda – pentagram. Harry Hole, który o mało nie został zwolniony ze służby, zostaje przydzielony do tej sprawy, a jego partnerem będzie wieloletni wróg, Tom Waaler.

Opis książki | Streszczenie | Opracowanie | Ciekawostki

Ocena:
8.2/10

Rok wydania w Polsce: 2009

Rok wydania w oryginale: 2005

Opis: Mroźna, grudniowa noc. Tłum mieszkańców zebrał się do wspólnego kolędowania z Armią Zbawienia. Jednak świąteczną atmosferę przerwał huk wystrzału. Jeden ze śpiewaków padł martwy na ziemię. Policja, która błyskawicznie znalazła się na miejscu zdarzenia, nie ma bezpośredniego podejrzanego, broni ani motywu.

Opis książki | Streszczenie | Opracowanie

Ocena:
8.0/10

Rok wydania w Polsce: 2010

Rok wydania w oryginale: 2007

Opis: Młody chłopiec budzi się w nocy. Zaniepokojony panującą cisza, zaczyna szukać swojej mamy. Jednak dom jest pusty, a jedyny ślad to szalik matki owinięty w okół szyi bałwana, znajdującego się na w ogrodzie. Harry Hole rozpoczyna dochodzenie, które szybko ujawnia niepokojącą liczbę zaginiony w ostatnich latach żon i matek.

Pierwszy śnieg: opis książki, streszczenie, zakończenie, zwiastun filmu

Ocena:
8.2/10

Rok wydania w Polsce: 2010

Rok wydania w oryginale: 2009

Opis: W samym środku zimy, w Oslo, zostają znalezione dwie martwe kobiety, które utonęły we własnej krwi. Ich obrażenia wskazują, że do morderstwa zostało wykorzystane nieznane narzędzie tortur. Niedługo potem zostaje znaleziona martwa polityk z ramienia Partii Pracy. Rozwiązanie tych spraw nie ułatwi wewnętrzny konflikt w policji między wydziałem zabójstw, a KRIPOS.

Pancerne serce: opis książki, streszczenie, zakończenie, ciekawostki

Ocena:
8.2/10

Rok wydania w Polsce: 2012

Rok wydania w oryginale: 2011

Opis: Harry Hole powraca do Norwegii aby oczyścić z zarzutów Olega. Syn Rakel został aresztowany i jest podejrzany o zabójstwo dilera narkotyków. Ale czy chłopak rzeczywiście jest niewinny? Najpierw sam Harry będzie to musiał udowodnić przed samym sobą.

Upiory: opis książki, streszczenie, zakończenie

Ocena:
8.4/10

Rok wydania w Polsce: 2013

Rok wydania w oryginale: 2013

Opis: Seryjny zabójca terroryzuje ulice Oslo. Funkcjonariusze policji są zabijani w miejscach zbrodni, które przed laty badali ale nie udało im się ich rozwiązać. Morderstwa są brutalne, a media i politycy oczekują szybkich działań.

Policja: opis książki, zakończenie, bohaterowie, ciekawostki

Ocena:
8.4/10

Rok wydania w Polsce: 2017

Rok wydania w oryginale: 2017

Opis: Kobieta zostaje zamordowana po tym jak umówiła się przez internet na randkę. Harry Hole niechętnie chce uczestniczyć w rozwiązywaniu tej sprawy. Zmienia zdanie dopiero wtedy gdy zaczyna podejrzewać, że morderstwa mogą być powiązane z jednym z jego nierozwiązanych dochodzeń.

Pragnienie: opis książki, recenzja, zakończenie, bohaterowie

Ocena:
8.1/10

Rok wydania w Polsce: czerwiec 2019

Rok wydania w oryginale: czerwiec 2019

Opis: Harry Hole znów jest na dnie. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia został wyrzucony z domu Rakel, a teraz budzi się z pijackiego otępienia. Nie pamięta nic z poprzedniej nocy. Czy ślady krwi na dłoni to tylko efekt bójki z właścicielem baru?

Nóż: opis książki, recenzja, zakończenie, bohaterowie, ciekawostki