Saga o Fjällbace

W 2017 roku ukazała się najnowsza książka Camilli Läckberg, która jest dziesiątym tomem serii o Fjällbace. A wszystko rozpoczeło się w 2003 roku, (pierwsze polskie wydanie w 2009 roku) kiedy to została wydana “Księżniczka z lodu“. Tam po raz pierwszy czytelnicy poznają pisarkę Erike Falck oraz policjanta Patrika Hedstörma. To właśnie dwójka tych bohaterów, będzie nam towarzyszyć w kolejnych częściach sagii. Również miejsce akcji będzie zawsze to samo, czyli Fjällbacka i okolice. Rodzinna miejscowość Läckberg położona na zachodnim wybrzeżu Szwecji, która w okresie letnim przeżywa istny najazd turystów co często przysparza wiele kłopotów miejscowej policji.

Camilla Läckberg Saga Kryminalna

Wraz ze swymi sukcesami w Szwecji, seria Camilli Läckberg sprzedawała się coraz lepiej na całym świecie. Jest szóstą najbardziej poczytną pisarką w Europie. Do tej pory jej książki zostały opublikowane w ponad 50 krajach. Jej zdaniem popularność kryminału skandynawskiego wzięła się stąd, że nie dotyczy gliniarzy superbohaterów, a bardziej chodzi o tworzenie trójwymiarowych postaci, którzy są normalnymi ludźmi z ich codziennymi, nieraz błahymi problemami. Wszystko to powoduje, że historie są o wiele bardziej wiarygodne, jednocześnie tempo ich opowieści jest wolniejsze. Książki kryminalne Läckberg są doskonałym połączeniem codzienności życia z wartką akcją, od której miliony czytelników nie może się oderwać.

Saga o Fjällbace Kolejność

Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z tą serią, pamiętaj że nie musisz czytać jej w kolejności chronologicznej. Każda powieść to osobna, zamknięta historia. Jednak pojedyncze wątki (głównie te obyczajowe) będą rozwijane na przestrzeni kolejnych części. Na nordicnoir.pl znajdziesz opisy, recenzje oraz streszczenie najważniejszych wątków książek Camilli Läckberg. Poniżej znajduje się kolejność chronologiczna powieści.

Ocena:
7.2/10

Rok wydania w Polsce: 2009

Rok wydania w oryginale: 2003

Opis: Po powrocie do rodzinnego miasta, Erika Falck dowiaduje się o śmierci swojej przyjaciółki z dzieciństwa. Jej ciało zostało znalezione w wannie z lodowatą wodą. Wszystko wskazuje na to, że kobieta popełniła samobójstwa, wątpliwości co do tego ma jednak jej matka.

Księżniczka z lodu: opis książki, streszczenie, bohaterowie oraz recenzja

Ocena:
7.5/10

Rok wydania w Polsce: 2010

Rok wydania w oryginale: 2004

Opis: Kilkuletni chłopiec odnajduje w Wąwozie Królewskim ciało młodej kobiety. Czy jej śmierć ma związek z dwiema dziewczynami, które zniknęły z Fjällbacki prawie dwadzieścia lat wcześniej? Poszukiwanie prawdy jest wstrząsem dla małej społeczności.

Kaznodzieja: opis książki, streszczenie, bohaterowie oraz recenzja

Ocena:
8.2/10

Rok wydania w Polsce: 2010

Rok wydania w oryginale: 2005

Opis: Jeden z rybaków odnajduje ciało siedmioletniej Sary. Początkowo wszystko wygląda na nieszczęśliwy wypadek – dziewczynka wpadła do morza i utonęła. Jednak wkrótce zostają odnalezione dowody, które temu przeczą. Kto chciałbym zabić siedmioletnie dziecko? Odpowiedź na to pytanie będzie miała swój początek w latach 20 XX wieku.

Kamieniarz: opis książki, streszczenie, bohaterowie oraz recenzja

Ocena:
7.4/10

Rok wydania w Polsce: 2010

Rok wydania w oryginale: 2006

Opis: Fucking Tanum przybywa do Fjällbacki. Tuż po rozpoczęciu emisji tego kontrowersyjnego reality show, zostaje znaleziona martwa jedna z jego uczestniczek. Czy jej śmierć ma związek z wypadkiem samochodowym, który miał miejsca kilka dni wcześniej? Sprawię będzie musiał się przyjrzeć Patrik Hedström wraz z nową policjantką.

Ofiara losu: opis książki, streszczenie, bohaterowie oraz recenzja

Ocena:
7.9/10

Rok wydania w Polsce: 2011

Rok wydania w oryginale: 2007

Opis: W skrzyni na strychu, Erika Falck odnajduje stary, nazistowski medal. Odkrycie to nie daje jej spokoju, dlaczego w rzeczach matki znalazła coś takiego? Prosi o pomoc nauczyciela historii aby odpowiedział jej na kilka pytać z okresu wojny. Dwa dni później mężczyzna ten zostaje pobity na śmierć. Czy obie sprawy mają ze sobą związek? Jakie tajemnice kryje rodzina Eriki?

Niemiecki bękart: opis książki, streszczenie, bohaterowie oraz recenzja

Ocena:
7.8/10

Rok wydania w Polsce: 2011

Rok wydania w oryginale: 2008

Opis: Mężczyzna w średnim wieku znika bez śladu. Policja nie jest nawet pewna czy zaginiony ciągle żyje. Kilka miesięcy później jego ciało zostało odnalezione pod zamarzniętym lodem. W tym samym czasie jego najbliższy przyjaciel otrzymuje anonimowe groźby. Kolejna historia Camilli Läckberg, która swój początek ma w przeszłości.

Syrenka: opis książki, streszczenie oraz bohaterowie

Ocena:
7.6/10

Rok wydania w Polsce: 2011

Rok wydania w oryginale: 2009

Opis: Kobieta ucieka ze swoim kilkuletnim synem na maleńką wyspę Gråskär nieopodal Fjällbacki. Kilka dni później zostaje zamordowany nowo mianowany urzędnik ds. finansów w lokalnej radzie. Śledztwo ujawnia, że na krótko przed śmiercią odwiedził on Gråskär. Dochodzenie ujawni szereg tajemnic z przeszłości.

Latarnik: opis książki, streszczenie oraz bohaterowie

Ocena:
7.4/10

Rok wydania w Polsce: 2012

Rok wydania w oryginale: 2011

Opis: W Wielkanoc 1974 roku bez śladu zaginęła rodzina żyjąca na wyspie Valö. Jedyną osobą, która została wtedy odnaleziona była 12 miesięczna Ebba. Teraz wraca na wyspę i planuje odnowić dom, który niegdyś należał do jej ojca. Ale wkrótce staje się ona celem ataków. Remontowany budynek zostaje podpalony. Czy aktualne wydarzenia mogą dać odpowiedzi co się stało przed laty z rodzinną Ebby?

Fabrykantka aniołków: opis książki, streszczenie, bohaterowie oraz ciekawostki

Ocena:
7.8/10

Rok wydania w Polsce: 2014

Rok wydania w oryginale: 2014

Opis: Dziewczynka, która zaginęła bez śladu, zostaje odnaleziona półnaga na zaśnieżonej drodze w środku lasu. Dziecko to zostało narażone na niewyobrażalne okrucieństwa i bardzo prawdopodobne, że nie jest ona jedyną ofiarą.

Pogromca lwów: opis książki, streszczenie, bohaterowie oraz recenzja

Ocena:
7.6/10

Rok wydania w Polsce: 2017

Rok wydania w oryginale: 2017

Opis: Tragiczne wspomnienia rodzą się na nowo, gdy czteroletnia Linnea znika bez śladu. Trzydzieści lat wcześniej, mała dziewczynka zniknęła z dokładniej tej samej farmy, a później została odnaleziona martwa. Wtedy o zabicie dziecka oskarżono dwie trzynastolatki. Czy powrót jednej z nich do Fjällbacki, już jako dorosłej kobiety ma jakiś związek z zaginięciem Linnei?

Czarownica: opis książki, streszczenie, bohaterowie oraz recenzja