Poniżej znajduje się wykaz kluczowych wątków oraz bohaterów powieści “Pamiętam cię” autorstwa Yrsy Sigurðardóttir. Ich opisy często zawierają spoilery, które zdradzają fabułę oraz streszczają zakończenie książki. Dlatego jeżeli nie chcesz sobie psuć przyjemności z czytania, omiń ten artykuł.


“Pamiętam cię” Yrsa Sigurðardóttir – Najważniejsze pytania, streszczenie zakończenie (Zawiera spoilery)
“Pamiętam cię” Yrsa Sigurðardóttir – Lista oraz opis bohaterów książki (Zawiera spoilery)
“Pamiętam cię” Yrsa Sigurðardóttir – Opis książki
“Pamiętam cię” Yrsa Sigurðardóttir – Recenzja

Pamiętam cię – Zakończenie

Co się stało z sześcioletnim synem Freyera? – Bennie zaginął podczas zabawy w chowanego z kolegami. Pomimo zakrojonych na szeroką skalę poszukiwań, nigdy nie udało się go odnaleźć. Kilka lat po zaginięciu syna, Freyer postanawia ponownie przyjrzeć się tej sprawie. Dowiaduje się od kilkuletniego kolegi Benniego, że jego syn schował się w “łodzi podwodnej”. Jak się okazuje ma na myśli samochód, który wiózł przymocowany do naczepy zbiornik na szambo. Chłopak postanowił się w nim schować, jednak kierowca ruszył i odjechał wraz z nim. Jak się okazało kierowcą był nowy właściciel domu w Hesteyri. Bennie, który potrzebował regularnie zażywać insulinę, stracił przytomność w zbiorniku i zmarł. Kilka dni później właściciel domu zaginął nie odnajdując wcześniej ciała Benniego.

Co się stało z Gardarem, Katrin i Lif, którzy przybyli do Hesteyri – od pierwszych dni kiedy trójka bohaterów przebywa w Hesteyri, ma wrażenie że jest przez kogoś obserwowana. Pomimo tego, że wszystkie tajemnicze wydarzenia próbują sobie racjonalizować, to kolejne dni przynoszą następne, przerażające odkrycia. Pierwszym, który zaginął jest Gardarem. Katrin oraz Lif odnajdują jedynie ślady jego stóp, a obok nich stopy dziecka. Jednak jego żona nie poddaje się i chcąc go odnaleźć postanawia zerwać parkiet w domu, pod którym jest właz do piwnicy. Gdy to robi odnajduje w niej szkielet dziecka oraz przy okazji przegląda zawartość aparatu Lif, na którym znajdują się zdjęcia, które świadczą o tym, że miała ona romans z Gardarem. Lif przyznaję się do niego oraz mówi, że jej mąż przywiózł ją tutaj, aby ją zabić i upozorować wypadek. Kolejnej nocy Katrin zostaje wyciągnięta martwa przez chłopca z domu, a Lif zostaje pozostawiona ciężko ranna.

Do kogo należy szkielet znaleziony pod podłogą remontowanego domu? – szkielet ten należy do Bernodusa, który zaginął w 1953 roku.

Hesteyri

Hesteyri, region, w którym dzieje się akcja powieści. źródło: www.hesteyri.net

Co się stało z Bernodusem zaginionym w 1953 roku? – Matka Berdnodusa wraz z jego bratem utonęli przez co był on wychowywany samotnie przez ojca, który po utracie żony popadł w alkoholiz oraz zmagał się z problemami psychicznymi. Dodatkowo obarczał on winą syna, który z brzegu widział jak jego matka i brat toną, jednak nie był wstanie im pomóc. Bernodus miał również problemy w szkole gdzie wszyscy jego koledzy naśmiewali się z niego. Pewnego dnia rówieśnicy odkryli na jego ciele blizny w kształcie krzyża. Było to powodem do kolejnych docinek chłopakowi, ponieważ uważali, że jego ojciec jest na tyle ubogi, że nie stać go na postawienie drewnianych krzyży na grobie jego matki i brata dlatego zrobił mu takie blizny. Bernodus chcąc udowodnić, że jest inaczej ukrył się na statku, który płynął w miejsce gdzie pochowani byli jego najbliżsi. Jednak gdy był nad ich grobami nie zauważył, że statek odpływa, przez co chłopak musiał spędzić na północy całą zimę. Chłód był coraz większy, Bernodus chcąc się przed nim skryć, schował się w piwnicy swojego starego domu. Niestety nie uratowało go to i tam zamarł. Kilkadziesiąt lat później, przyszły właściciel domu położył nowy parkiet, który przysłonił klapę do piwnicy.

Dlaczego Freyera oraz Sarę nawiedza ich syn? – dzieje się tak ponieważ ciało Benniego nigdy nie zostało odnalezione i jego dusza nie zaznała spokoju. W momencie gdy Freyer odnajduje zwłoki syna, koszmar dla niego i jego byłej żony kończy się.

Kto zdemolował przedszkole? – po raz pierwszy szkoła została zdemolowana w 1953 roku, a stało się to w dniu, w którym jak twierdzi Ursula zmarł Bernodus, który miał tego dokonać. Drugi raz szkoła została zdemolowana w dniu kiedy Gardarem, Katrin i Lif przybywają do Hesteyri. Jak przypuszczał Freyer, to znowu Bernodus włamał się do przedszkola chcąc dać znak, aby odkryto ciało Benniego.

Pamiętam Cie – Bohaterowie

Dagny – policjantka badająca zdemolowane przedszkole oraz samobójstwo starszej kobiety znalezionej w kościele. Jest również bliską przyjaciółką Freyera, któremu pomaga podczas poszukiwań jego syna.

Freyer – pracownik szpitala oraz psychiatra pomagający policji. To właśnie w szpitalu po raz pierwszy od jednego z pacjentów słyszy historię, która miała miejsce 60 lat wcześniej i jest bliźniaczo podobna do tej, która miała miejsce w ostatnich dniach.

Katrin – żona Gardara. Pomimo sceptycznego stosunku do pomysłu, aby zająć się domem w Hesteyri, decyduje się jednak pomóc mężowi w jego remoncie.

Gardar – mąż Katrin. Ma romans z Lif i pod jej wpływem decyduje się zabić swoją żonę w Hesteyri, jednak próba zabójstwa się nie udaje. Podczas jednej z nocy ginie i nigdy go nie odnaleziono.

Lif – przyjaciółka Gardar oraz Katrin, pomaga im podczas remontu domu. Miała romans z Freyerem tego dnia, w którym zaginął mały Benni. Miała również romans z Gardarem i z tego powodu chciała doprowadzić do śmierci Katrin. Wiele wskazuje również na to, że to ona zabiła swojego poprzedniego męża wiedząc, że będzie on chciał się z nią rozwieść i pozostawić bez pieniędzy.

Sara – była żona Freyera, którą w snach ciągle nawiedza jej zaginiony syn. Jest przekonana, że Freyer nie mówi jej całej prawdy o zaginięciu syna i obarcza go winą o to.

Ursula – pacjentka szpitala, która przebywa w nim od dziesięcioleci. Uważa, że ciągle jej coś zagraża, ktoś ją śledzi i chce jej zrobić krzywdę. Była koleżanką zaginionego w 1953 roku Bernodusa.