Zapora (Kurt Wallander #8) – Henning Mankell

Ocena:
8.0/10
Zapora - Okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Henning Mankell
  • Cykl: Kurt Wallander
  • Tytuł oryginalny: szw. Brandvägg
  • Rok wydania w Polsce: 2008
  • Rok wydania w oryginale: 1998
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
  • Tłumaczenie: Irena Kowadło-Przedmojska
  • Liczba stron: 544
Opis książkiStreszczenieBohaterowieCiekawostki

Zapora

Podczas wieczornego spaceru, mężczyzna zatrzymuje się przy bankomacie. Chwilę później, w niewytłumaczalny sposób upada na ziemię i umiera. W tym samym czasie, dwie nastolatki, mordują z zimną krwią taksówkarza. Szybko zatrzymane, nie okazują żadnej skruchy, a swoim brakiem wyrzutów sumienia szokują policjantów. Tuż po przesłuchaniu, starszej dziewczynie udaje się uciec i znika bez śladu. Niedługo potem awaria elektryczna, obejmuje niemal całą południową Szwecję. Technik przybyły na miejsce zgłoszenia dokonuje makabrycznego odkrycia. W stacji transformatorowej znajdują się zwęglone zwłoki. Kurt Wallander jest pewny, że wszystkie te zdarzenia muszą być jakoś ze sobą powiązane. Poszukiwanie odpowiedzi zaprowadzą go do tajemniczej grupy chcący przejąć kontrolę nad systemami informatycznymi instytucji finansowych.

8 część przygód Kurta Wallandera autorstwa Henninga Mankella. Pierwotnie miała to być ostatnia część serii, jednak po czterech latach od premiery Zapory, powstała kolejna książka, w której występuje ten bohater.

Głównym tematem Zapory Heninga Manekla jest ubóstwo oraz to jak światowe instytucje finansowe sobie z nim nie radzą.

źródło opisu: własne
źródło okładki: Materiał wydawcy

Zapora – Zakończenie

Kto zabił Tynnesa Falka? – Pomimo wątpliwości, okazało się, że mężczyzna zmarł śmiercią naturalną.

Jakie skutki niosła jego śmierć? – Falk był okazem zdrowia, dlatego jego śmierć była olbrzymimi zaskoczeniem dla wszystkich, szczególnie dla jego najbliższych współpracowników. Wywołała reakcje łańcuchową, która spowodowała zabójstwo Soni Hökberg oraz Jonasa Landala.

Kto i dlaczego zabił Sonię Hökberg oraz Jonasa Landala? – Ich mordercą jest mężczyzna o azjatyckich rysach twarzy posługujący się fałszywą tożsamością Fu Cheng. Oboje zginęli ponieważ Carter uważał, że nastolatkowie mogą przekazać policji informacje, które mogły by przeszkodzić w ataku mającym mieć miejsce 21 października.

Co ma wydarzyć się 21 października? – Tego dnia ma nastąpić atak hakerski, który ma sparaliżować wiele instytucji finansowych, w tym Bank Światowy. Za atakiem tym ma stać Carter oraz jego grupa, w której skład wchodzi wielu ochotników rozsianych na całym świecie.

Kim jest Carter? – To były pracownik m.in. Banku Światowego, który na stałe mieszka w stolicy Angoli. To właśnie tam, w latach siedemdziesiątych, poznał Cartera, z którym zawiązał pakt, na który składała się mieszanina prywatnej żądzy zemsty, pychy i obłędnego poczucia własnej wyjątkowości. W jakimś momencie postanowili podjąć walkę z globalnym systemem finansowym i w odpowiednim czasie zaatakować go wykorzystując do tego systemy informatyczne. Doskonałe rozeznanie Cartera w strukturach instytucji finansowych w połączeniu z wiedzą i kreatywnością Falka w dziedzinie systemów komputerowych stanowiły idealną i przez to niezwykle groźną kombinację. Kolejne lata ich znajomości to planowanie ataku i budowanie w okół siebie grupy oddanych osób, do których należeli Fu Cheng z Hongkongu, Elwira Lindfeldt i Jonas Landahl. Zostali oni zwerbowani i raz na zawsze podporządkowani. Wyłaniał się obraz hierarchicznej sekty, w której Carter i Falk byli swego rodzaju Guru i podejmowali wszystkie decyzje.

Dlaczego Sonia Hökberg zamordowała Johana Lundberga? – Początkowo wydaje się, że morderstwo może mieć motyw rabunkowy. Ale tak naprawdę nastolatka zabiła taksówkarza ponieważ jego syn zgwałcił ją przed kilku laty. Od tego czasu na dziewczynie ciążyła wielka trauma, z której nie mogła się uwolnić.

Czyje zwłoki zostały znalezione w stacji transformatorowej? – To zwłoki Soni Hökberg zostały tam znalezione. Nigdy nie zostało wyjaśnione dlaczego akurat tam zostały porzucone.

Kin jest mężczyzna o azjatyckich rysach twarzy? – To Fu Cheng, który naprawdę nazywa się Hua Gang i pochodził z Hongkongu.

Konflikt Martinssona i Wallandera – Zapora to książka, w której dochodzi do konfliktu między dwójką tych policjantów. Martinsson oczerniał za plecami Kurta, sugerując Lisie Holgersson, że rola którą pełni komisarz przerasta go. W pewnym momencie dochodzi między nimi do eskalacji, która kończy się bójką sprowokowaną przez Wallandera. Kurt jest mocno zawiedziony postawą Martinssona, którego do tej pory uważał za przyjaciela. Najbardziej go boli, że policjant nie był mu wstanie powiedzieć wszystkich wątpliwości prosto w oczy, a jedynie przypadek i Ann-Britt Höglund spowodowały, że dowiedział się o całej sprawie.

Jak kończy się postępowanie dyscyplinarne wobec Wallandera? – Kurt Wallander, podczas przesłuchania Ewy Persson uderzył ją, gdy ta rzuciła się na matkę. Matka jednak tej wersji nie potwierdziła, dlatego została wobec Kurta zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne, które skoczyła się niemal jego zawieszenie. W jego wersję powątpiewała przełożona, Lisa Holgersson. Dopiero pomoc Ann-Britt Höglund, która porozmawiała z matką Lizy, spowodowała, że postępowanie zostało wycofane, a Kurt został uniewinniony.

Zapora – Bohaterowie

Kurt Wallander – Pięćdziesięcioletni letni komisarz policji z Ystadu. Dowodzi śledztwem w sprawie morderstwa Falka oraz następstw wynikających z tego zdarzenia. Przed kilku laty rozwiódł się, od tego czasu czuje się coraz bardziej samotny oraz zagubiony we współczesnej, szwedzkiej rzeczywistości.

Ann-Britt Höglund – Policjantka z komisariatu w Ystadzie. Ma bardzo dobry kontakt z Wallanderem.

Lisa Holgersson – Szefowa komisariatu w Ystadzie.

Martinsson – Policjant. Impulsywny i odrobinę niedbały ale często miał dobre pomysły. Jego ambicja sprawiała, że potrafił wykrzesać z siebie olbrzymie pokłady energii.

Nyberg – Technik kryminalny z Ystadu. Pomimo swoich wysokich umiejętności, ma trudny charakter co utrudniało współprace z nim.

Robert Modin – Dziewiętnastoletni haker, który dopiero co wyszedł z więzienia. Odsiadywał tam wyrok za włamanie się do superkomputera w Pentagonie. Pomaga policji w uzyskaniu informacji z komputera Tynnesa Falka.

Tynnes Falk – Konsultant komputerowy, znaleziony martwy pod jednym z bankomatów w Ystadzie. Pracował dla wielu firm, dostosowując lub usprawniając ich oprogramowanie.

Sonia Hökberg – Dziewiętnastolatka, która brała udział w zabójstwie taksówkarza Johana Lundberga.

Ewa Persson – Czternastoletnia koleżanka Soni, z która była razem gdy Johan Lundberg został pobity.

Johana Lundberg – Zamordowany taksówkarz.

Siv Eriksson – Konsultant komputerowy, współpracowniczka Falka.

Carl-Einar Lundberg – Najstarszy syn Johana Lundberg, który w przeszłości został oskarżony o gwałt jednak został z tego zarzutu oczyszczony
Fu Cheng – Mężczyzna o azjatyckich rysach twarzy, który był widziany w restauracji Istvána Kecskeméti kiedy znajdowała się tam Sonia oraz Ewa. Posługuje się fałszywym nazwiskiem.

Elwira Lindfekdt – Kobieta poznana przez Wallandera na portalu randkowym.

Jonas Landal – Chłopak Hökberg.

Herman Lötberg – adwokat Soni Hökberg.

Carter – Były ekonomista z Banku Światowego. Obecnie mieszka w Luandzie, stolicy Angoli.

Zapora _ Ciekawostki

Czas i miejsce akcji? – Akcja powieści Heninga Mankela, Zapora, rozpoczyna się 6 października 1997 rok, a koczy w listopadzie tego samego roku. Miejscem, w którym się dzieje to tradycyjnie Ystad oraz okolice oraz epizodycznie stolica Angoli Luanda.

Linda Wallander – Zapora to część, w której Linda informuje swojego ojca o zamiarze wstąpienia do szkoły policyjnej. Na jej pytanie czy będzie dobrą policjantką, otrzymuje odpowiedź, że tak, że to właśnie ona będzie „policjantką przyszłości”, o której Kurt myśli podczas prowadzonego śledztwa. Ale ojciec miał wątpliwości czy Linda ma świadomość jak ciężka, niebezpieczna i niewdzięczna jest to praca.

x