Księżniczka z lodu (Saga o Fjällbace #1) – Camilla Läckberg

Ocena:
7.2/10
Księżniczka z lodu - okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Camilla Läckberg
  • Cykl: Saga o Fjällbace
  • Tytuł oryginalny: szw. Isprinsessan
  • Rok wydania w Polsce: 2009
  • Rok wydania w oryginale: 2003
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca
  • Tłumaczenie: Inga Sawicka
  • Liczba stron: 424

Księżniczka z lodu – Opis książki

Erika Falck, po pogrzebie rodziców, wraca do rodzinnego miasta Fjällbacka, gdzie dowiaduje się o śmierci swojej dobrej przyjaciółki z dzieciństwa – Alex. Jej ciało zostało znalezione z podciętymi żyłami, zamarznięte w wannie. Wszystko wskazuje, na to że popełniła samobójstwo, jednak nie chce w to uwierzyć jej matka, która prosi Erikę, aby bliżej przyjrzała się tej tragedii. Ma jej w tym pomóc policjant Patrik Hedström, kolega z młodzieńczych lat. Szybko okazuje się, że sprawa śmierci Alex jest bardziej skomplikowana i może mieć związek z tajemniczą historią sprzed wielu lat, która wstrząsnęła lokalną społecznością…

Tom 1 Sagi o Fjällbace autorstwa Camilli Läckberg. Zawiera ona nie tylko wciągający wątek kryminalny, ale również w insertujący sposób przedstawia Szwedzką prowincje, sposób jej myślenia oraz to z jakimi problemami się boryka.

źródło opisu: własne
źródło okładki: https://czarnaowca.pl


Księżniczka z lodu – Zakończenie

Kto zamordował Alexandre Wijkner? Alexandra Wijkner została zamordowana przez Verę Nilsson. Zrobiła to ponieważ uważała, że “byłby skandal”, gdyby ludzie dowiedzieli się o tym, że Anders był w dzieciństwie molestowany przez Nilsa Lorentza. Alex chciała opowiedzieć co przytrafiło się jej, Andersowi i Janowi w dzieciństwie.

W jaki sposób Alex została zamordowana? Vera Nilsson będąc w mieszkaniu Alex w pewnym momencie, gdy ta wyszła z pokoju, dosypała do jej kieliszka pokruszone tabletki nasenne. Po wypiciu go zasnęła na kanapie. Vera nie wiedziała wtedy co jeszcze chce zrobić. Miała za mało tabletek na dawkę śmiertelną, dlatego postanowiła że przetnie jej nadgarstki, aby upozorować samobójstwo. Rozebrała ją i ciągnąć po podłodze wepchnęła do wanny. Tam żyletką przecięła jej tętnice na rękach.

Czy Anders Nilsson został zabity? Nie, Anders popełnił samobójstwo. Jego matka – Vera Nilsson – znalazła go powieszonego we własnym mieszkaniu. Jednak aby odciążyć syna chciała upozorować morderstwo. Zabrała krzesło, na które wszedł, aby wsunąć głowę w pętle. W kuchni znalazła list pożegnalny Andersa, który zabrała ze sobą nie mówiąc o tym policji. Vera zrobiła to bo jak mówi, chciała chronić syna przed kolejnym upokorzeniem. Przez wiele lat był wytykany palcami przez mieszkańców Fjallbacki. Twierdziła, że ludzie mają samobójców w głębokiej pogardzie.

Co się stało z Nilsem Lorentz? Oficjalna wersja mówi, że Nils Lorentz zaginął lub uciekł w 1977 roku kradnąc wcześniej nie małą sumę pieniędzy rodziców. Jednak Jan w rozmowie z Patrikiem Hedströmem przyznaje, że to on oraz Alex i Anders go zabili w zemście za to co im zrobił (molestował ich seksualnie). Został wepchnięty do przerębla, zamarzniętego jeziora.

Księżniczka z lodu – Bohaterowie

Alexandra Wijkner – jej ciało znajduje Eilert Berg, który opiekował się domem pod jej nieobecność. Leżała martwa z podciętymi żyłami w wannie. Początkowo wszystko wskazuje na to, że popełniła samobójstwo. Nie chciała mieć dzieci z mężem Henrikiem, z którym nie współżyła od ponad roku. Jednak zaszła w ciąże z Danem, z którym miała romans. Prowadziła galerię sztuki abstrakcyjnej.

Erika Falck – wraca do rodzinnej Fjallbacki po śmierci rodziców. Tuż po powrocie dowiaduje się o śmierci swojej dawnej przyjaciółki Alex. Jej matką wiedząc, że w dzieciństwie łączyła ich bliska relacja, prosi Erikę, aby ta dokładniej przyjrzała się tej sprawie ponieważ nie wierzy w to, aby jej córka mogła popełnić samobójstwo. Zainteresowanie sprawą tragicznie zmarłej Alex powoduje, że zaczyna ją łączyć coraz bliższa relacja z policjantem Patrikiem Hedströmem.

Patrik Hedström – jeden z głównych bohaterów powieści. To on rozwiązuje zagadkę śmierci Alex oraz Andersa. To również jemu udaje się przekonać Jana Lorentza, aby opowiedział o tajemniczej przeszłości. Z Eriką znają się od dzieciństwa, ich matki przyjaźniły się, były dla siebie jak siostry, przez co często bawili się razem. W późniejszych latach Erika stała się jego pierwszą, wielką miłością. Ona jednak niedostrzegana tego i traktowała go jak przyjaciela. Po wyjeździe do Göteborga zrozumiał, że należy o tym uczuciu zapomnieć. Ożenił się z Katrin i nawet był przekonany, że to będzie kobieta, z którą spędzi resztę życia. Jednak myśl o Erice ciągle wracała.

Anders Nilsson – malarz, uzależniony od alkoholu. Spotykał się potajemnie z Alex. Razem z nią, oraz Janem był molestowany w dzieciństwie przez Nilsa Lorenza. Jego mieszkanie sprawiało schizofreniczne wrażenie. Z jednej strony było w nim pełno śmieci, brudu i niemal całkowity brak mebli. Z drugiej jednak strony nie przypominało typowej meliny przez to, że na jego ścianach gęsto powieszone były abstrakcyjne obrazy. Większość obrazów zniszczył przed popełnieniem samobójstwa.

Nils Lorentz – syn Nelly i Fabiana Lorentzów. Zginął bez śladu w styczniu 1977 roku. Nigdy nie odnaleziono jego ciała, jednak lokalne plotki mówiły, że wyjechał zagranice wcześniej kradnąc sporą sumę pieniędzy z konta rodziców. Przez jeden semestr miał zastępstwo w lokalnej szkole gdzie uczył w klasach cztery – sześć. Molestował seksualnie Alex, która zaszła z nim w ciąże, oraz Andersa i Jana. Został zabity przez tę trójkę, poprzez wepchnięcie do przerębla jeziora.

Jan Lorentz – kieruje rodzinną firmą Lorentzów przez, których został adoptowany. Jako dziecko zachowywał się agresywnie wobec rówieśników. Skarżyły się na niego również koleżanki, które uważały, że pozwala sobie za dużo w stosunku do nich. Jego biologiczni rodzice, którzy mieli problemy alkoholowe zginęli w pożarze mieszkania, gdy miał dziesięć lat. Jak się okazało to Jan podpalił dom, w którym mieszkał, i w którym spali jego rodzice. Jednak prawda ta nigdy nie ujrzała światła dziennego. Po tym jak trafił do Lorentzów przeszedł metamorfozę.

Julia Wijkner – siostra Alex (a jak później się okazuje, jej córka). Henrik określił ją mianem “brzydkiego kaczątka”. Podczas pogrzebu nie uroniła nawet łzy, jako jedyna nie położyła kwiatów na trumnie, a po zakończeniu uroczystości odeszła bez słowa w stronę kościoła.

Mellberg – komisarz, szef lokalnej policji. Po komisariacie krążyła plotka według, której został przeniesiony z Göteborga ponieważ pobił tam uchodźce, który pod jego nadzorem przebywał w areszcie.

Anna – siostra Eriki. Poznajemy ją gdy jej mąż Lucas, zmusza ją do sprzedania nieruchomości odziedziczonej po zmarłych rodzicach. Sprzeciwia się temu Erika, co wywołuje konflikt między nimi. Jej mąż stosuje wobec niej przemoc fizyczną, jednak nie chce go opuścić, jak sama mówi dla dobra dzieci. Jednak Lucas nie jest wstanie nad sobą zapanować i pewnego wieczora bije również córkę, której łamie rękę. W szpitalu w raz z Anną wmawia lekarzom, że dziecko spadło ze schodów. Po tym wydarzeniu Anna postanawia się od niego wyprowadzić wraz z dziećmi i zamieszkać w domu rodziców w raz z Eriką.

Lucas – mąż Anny. Biznesem, chce się wyprowadzić do Wielkiej Brytanii za pieniądze, które zyska na sprzedaży domu rodziców Anny i Eriki.

Henrik Wijkner – mąż Alex. Wiedział o romansie żony, jednak pogodził się z tym. Z biegiem czasu pogodził się również ze śmiercią Alex, nie mógł natomiast zaakceptować tego, że była gotowa urodzić dziecko komuś innemu.

Nelly Lorentz – wie, że jej syn Nils był pedofilem, jednak stara się jak może, aby prawda nie ujrzała światła dziennego. W testamencie cały majątek rodziny Lorentzów zapisała Juli, dla której była babcią.

Vera Nilsson – matka Andersa. Jest od wielu lat sprzątaczką u Lorentzów. To ona zabiła Alexandrę Wijkner ponieważ była przekonana, że ta chce ujawnić policji fakt, że wraz z Andersem oraz Janem byli molestowani przed wieloma laty. Vera sądzi, że będzie to kolejny powód do tego, aby lokalna społeczność wytykała jej syna palcami, dlatego chce go przed tym ochronić.

Arvid Nilsson – mąż Very oraz ojciec Andersa. Zginął podczas pracy na morzu, gdy syn był jeszcze małym chłopcem.

Dan – przyjaciel Eriki, ma romans z Alexandrą, która spodziewa się ich wspólnego dziecka. Jednak Dan dowiaduje się o tym, dopiero po jej śmierci.

Marianne – przyjaciółka jeszcze z czasów uniwersyteckich, razem studiowały historię literatury, jednak po czterech latach uzmysłowiła sobie, że praca w bibliotece nie jest jest powołaniem i postanowiła zostać adwokatem. Podczas studiów zaangażowała się w walkę o prawa robotników. Osiągnęła w zawodzie niemały sukces, obecnie pracuje dla kancelarii adwokackiej w Göteborgu. Erika kontaktuje się z nią, aby uzyskać pomoc prawniczą przy sprzedaży domu rodzinnego przez Anne i Lucasa.

Maud – kolega od butelki Andersa. To on znajduje jego ciało.

Księżniczka z lodu – Recenzja

Debiutancka powieść Camilli Läckberg, nazywaną przez, niektórych Królową skandynawskiego kryminału. Czy słusznie?

Księżniczka z lodu” rozpoczyna się w momencie, gdy Erika Falck wraca do swojej rodzimej miejscowości Fjallbacka, położonej na zachodnim wybrzeżu Szwecji, aby zająć się sprawami rodzinnymi po śmierci rodziców. Zaraz jednak okazuje się, że jej najlepsza przyjaciółka z dzieciństwa została znaleziona martwa. Wydaje się, że Alex, która była piękną, odnoszącą sukcesy zawodowe kobietą, mającą przystojnego i troskliwego męża, wiedzie idealne życie. Erika nie może zrozumieć dlaczego jej stara przyjaciółka odebrała sobie życie.

Jednym z jej pierwszych zadań jest napisanie książki o Alex, o którą poprosi ją jej matka. Pozwoli to Erice bliżej przyjrzeć się życiu przyjaciółki oraz porozmawiać z wieloma osobami z jej otoczenia. Pomoże jej w tym również dobry znajomy z lat młodzieńczych, policjant Patriki Hedström, który bada śmierć Alexandry Wijkner. Wkrótce okazuje się, że Alex została zamordowana, a miasteczko Fjallbacka skrywa wiele sekretów.

Pomimo, że fabuła tej blisko 400 stronicowej książki opiera się głównie na intrydze, kłamstwie oraz skomplikowanych relacjach między poszczególnymi osobami, to została ona jednak przestawiona w ciekawy sposób. Niestety akcja powieści posuwa się zbyt wolno. Często jest przerywana w kulminacyjnych momentach, co ma oczywiście spotęgować napięcie, jednak zbyt częste wykorzystywanie tego środa powoduje raczej irytację oraz to, że czytając “Księżniczkę z lodu” często jesteśmy o krok przed naszymi głównymi bohaterami.

Jednym z problemów tej książki są dla mnie jej bohaterowie. Zostali przedstawieni niezbyt wyraziście, są nijacy, pozbawieni charyzmy, od pierwszego kontaktu z nimi wiemy, kto jest tym “dobrym, a kto “złym”. Nie ma tutaj miejsca na skomplikowane portrety psychologiczne bohaterów, co powinno charakteryzować dobrą powieść kryminalno-obyczajową. Jednak nie można odmówić autorce, że postacie Eriki i Patrika da się lubić, a relację między nimi są ciekawą odskocznią od głównych wydarzeń powieści. Nie można niestety tego samego powiedzieć o przedstawionych w książce policjantach z komisariatu w Tanumshede, którzy uczestniczą w rozwiązaniu zagadki morderstwa Alex. Przypominają oni raczej stereotypowych stróżów prawa, leniwych, niezbyt rozgarniętych, czekających jedynie na to, aż sprawa sama się rozwiążę, lub któryś z mieszkańców da im odpowiedni trop. Niewątpliwie, w gąszczu tych schematycznych bohaterów, pozytywnie wyróżnia się Anders Nillson. Wyjątkowo uzdolniony malarz, alkoholik, będący postacią drugoplanową, jednak mający wiele wspólnego z głównym wątkiem.

To, co charakteryzuje książki Camilli Läckberg to przewaga wątków obyczajowych, nad tymi kryminalnymi. Nie inaczej jest w pierwszej części Sagi o Fjällbace. Dlatego jeżeli ktoś szuka ciężkiego, skandynawskiego kryminału to będzie tą książka zawiedziony. Nie może jednak dziwić olbrzymia popularność autorki. “Księżniczka z lodu” to lekka, dobrze czytająca się powieść z szeroko rozbudowanymi wątkami obyczajowymi.

x