Kluczowy świadek (William Wisting #1) – Jørn Lier Horst

Ocena:
6.8/10
Kluczowy świadek - Okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Jørn Lier Horst
  • Cykl: William Wisting
  • Tytuł oryginalny: nor. Nøkkelvitne
  • Rok wydania w Polsce: 2017
  • Rok wydania w oryginale: 2004
  • Wydawnictwo: Smak Słowa
  • Tłumaczenie: Milena Skoczko
  • Liczba stron: 348
Opis książkiStreszczenieBohaterowie

Kluczowy świadek – Opis

Komisarz śledczy William Wisting bada sprawę morderstwa Prebena Pramma. Zmasakrowane ciało mężczyzny zostało znalezione w jego mieszkaniu, w którym panował niewyobrażalny chaos. Zawartość mebli znajdowała się na podłodze, a drzwi kominka były otwarte na oścież. Wszystko wskazywało na to, że przestępcy nie znaleźli tego czego szukali. Jaką tajemnicę może skrywać starszy, samotny mężczyzna?

Debiut literacki uznanego norweskiego pisarza kryminałów Jørna Liera Horsta, który jednocześnie jest pierwszą częścią cyklu z Williamem Wistingiem. Kanwą historii są prawdziwe wydarzenia, do których doszło w 1995 roku, kiedy to brutalnie zamordowany został 71-letni wdowiec Ronald Ramm. Jørn Liera Horst daje możliwość czytelnikowi poznania kim jest morderca. W rzeczywistości norweskiej policji nie udało się ująć zabójcy mężczyzny.

źródło opisu: własne
źródło okładki: Materiał wydawcy

Kluczowy świadek – Zakończenie

Kto zamordował Prebena Pramma i dlaczego? – Jego mordercą jest Jonathan Ravn. Praben Pramm sfotografował jak Ravan, wraz ze swoimi wspólnikami, próbował przemycić zrabowane pieniądze z napadu na konwój. Zdjęcia pozwoliły emerytowi szantażować przestępców. Ci jednak nie spełnili żądania Prabena i go zamordowali.

Kto napadł na konwój bankowy? – W napadzie na konwój, który jest opisany w prologu książki Kluczowy Świadek Jørna Liera Horsta, brali udział Jonathan Ravn i Agim Gjikolii.

Dlaczego dom Prebena Pramma został podpalony? – Podpalacze, czyli Jonathan Ravn i Agim Gjikolii, sądzili, że w domu mężczyzny znajdują się obciążające ich zdjęcia. Zdjęcia te próbowali zdobyć od Pramma torturując go, jednak ten nie wyjawił im miejsca ich przechowywania. Chcąc pozbyć się dowodów, podpalili cały dom, nie wiedząc, że zdjęcia są ukryte poza domem, konkretnie na drzewie w skrzyni lęgowej.

Co stało się z Agimem Gjikolii? – Zgłoszenie jego zaginięcia początkowo zostało zbagatelizowane przez policje. Dopiero w toku śledztwa okazało się, że Agim może mieć coś wspólnego z morderstwem Pramma. I tak faktycznie było. Był on jedną z dwóch osób, która torturowała Pramma. Gdy jednak nie udało im się zdobyć zdjęć, Albańczyk postanowił się wycofać i zażądał swojej części zysku. Ravn uznał, że musi definitywnie rozwiązać problem z Agimem. Zabijając go, niejako „przy okazji” przejął połowę jego udziałów.

Miejsce i czas akcji książki – Napad na konwój bankowy ma miejsce 7 czerwca 2002 roku, zabójstwo Pramma nastąpiło 23 lub 24 czerwca 2002 roku. Akcja powieści dzieję się na południu Norwegii w Larvik i okolicach.

Kluczowy świadek – Bohaterowie

William Wisting – Komisarz policji z Larvik. Nigdy nie było jego ambicją aby piąć się po strzeblach kariery. Na stanowisku, które obecnie zajmował, trafił wyłącznie dzięki swojemu profesjonalizmowi i zaangażowaniu, a nie marzeniu żeby zostać szefem wydziału kryminalnego.

Nils Hammer – Policjant zajmujący się głownie zwalczaniem przestępczości narkotykowej. Jego filozofia w jej zwalczaniu sprowadzała się do tego, by pierwsze spotkanie podejrzanego z policją, uczynić tak nieprzyjemnym, jak tylko to możliwe. Posiadał szerokie kontakty w półświatku przestępczym co często wykorzystywał. Budził wiele kontrowersji i gorących dyskusji w środowisku policyjnym i poza nim.

Torunn Borg – Policjantka, wszystko, co robiła, było gruntownie przemyślane. Umiała sprawić, że podręcznikowa teoria sprawdzała się w praktyce. Nie była zwolenniczką dróg na skróty, Wisting uważał ją za jeden z filarów wydziału, bez których ten by sobie nie poradził.

Finn Haber – Stary wyga, powoli zbliżał się do wieku emerytalnego w policji. Jego praca polegała głównie na szukaniu odcisków palców i innych śladów kryminalistycznych.

Torbjørn Angell – Funkcjonariusz z Kripos. Dawny kolega Williama Wistinga z Wyższej Szkoły Policyjne.

Preben Pramm – Sześćdziesięcio dziewięcio letnia ofiara zabójstwa. W przeszłości notowany za podglądactwo. Był typem samotnika, uwielbiał ptaki, które fotografował.

Ingrid – Żona Williama Wistinga. Uważała, że to ekscytujące mieć za męża policjanta, któremu przydzielano jedną dużą sprawę kryminalną za drugą. Z czasem jej entuzjazm osłabł, a w centrum uwagi znalazły się dzieci.

Knuta Seljesætera – Sąsiad Pramma, to on odnalazł jego zwłoki.

Åsne Berg – Kobieta, z którą Pramm razem tańczył w Klubie Tango w Larviku.

Frank Omholt – Sąsiad Pramma.

Jørgen Kvist – Mężczyzna, który opiekował znajdującym się w pobliżu miejsca zamieszkania Prebena Pramma. W przeszłości zgodził się przechować haszysz należący do jego kolegi, przez co miał problemy z prawem.

Agim Gjikolii – Norweg albańskiego pochodzenia. W przeszłości był karany za przestępstwa narkotykowe i naruszenie nietykalności cielesnej.

Jonathan Ravn – Brat sąsiadki Pramma, który często przewijał się w policyjnych kartotekach.

Silje Holte – Dziewczyna, która sprzątała u Prebena Pramma. Była narkomanką, a w przeszłości była wykorzystywana seksualnie przez swojego ojca.

Morten Hasler – Od kilku lat prowadzi sklep ze starociami, skupując oraz sprzedając różnego rodzaju przedmioty. Blisko dziesięć lat wcześniej dokonał kilku przestępstw przeciwko mieniu.

x