Kamieniarz (Saga o Fjällbace #3) – Camilla Läckberg

Ocena:
8.2/10
Kamieniarz - okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Camilla Läckberg
  • Cykl: Saga o Fjällbace
  • Tytuł oryginalny: szw. Stenhuggaren
  • Rok wydania w Polsce: 2010
  • Rok wydania w oryginale: 2005
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca
  • Tłumaczenie: Inga Sawicka
  • Liczba stron: 536
Opis książkiStreszczenieBohaterowieRecenzja

Kamieniarz – Opis książki

Jeden z rybaków podczas opróżniania sieci znajduje ciało siedmioletniej dziewczynki. Początkowo wszytko wskazuje na to, że był to nieszczęśliwy wypadek. Jednak sekcja zwłok ujawnia, że w jej płucach znajdowała się słodka woda oraz mydło. Dziewczynka zostało utopione w wannie, a następnie jej zwłoki wrzucono do morza. Szczegółowa analiza pokazuje również, że w jej ustach znajdował się popiół. Fjällbaca żyje w strachu gdy dwójka kolejnych dzieci zostaje oznaczona tym samym pyłem. Kto chciał zabić siedmioletnie dziecko i dlaczego? Odpowiedź na to pytania, ma swój początek w odległej przeszłości…

Trzecia część sagi kryminalnej autorstwa Camilli Läckberg, gdzie głównymi bohaterami są ponownie Erika Falck oraz Patrik Hedström. Erika, która dopiero co urodziła dziecko mierzy się z depresją poporodową, jednak w obliczu utraty córki przez jej przyjaciółkę musi stawić czoła nie tylko swoim problemom.

źródło opisu: własne
źródło okładki: https://czarnaowca.pl

Kamieniarz – Zakończenie

Kto i dlaczego zabił Sarę? – Sarę zabiła jej babcia Lilian. Uważała ją za “niemożliwego i nieokiełznanego bachora”. Uznała, że wnuczka przypomina jej swoją matkę Agnes – w jej oczach widziała to samo zło. Była przekonana, że ataki furii i ciągłe żądania, aby się nią zajmować doprowadzą do rozbicia małżeństwa jej córki z Niclasem. A bez Niclasa, który był szanowany lekarzem, była by nikim. Do zabójstwa doszło gdy Sara wróciła do domu po czapkę, której zapomniała wziąść. Lilian zaproponowała jej kąpiel, wnuczka uznała, że to fajna zabawa i bez przeszkód zgodziła się na nią. Najpierw z trudem włożyła jej do ust popiół, który nazywała “pokorą” i przytrzymała jej głowę pod wodą. Następnie okryła Sarę kocem, wzięła na ręce, wrzuciła do wody i upewniła się, że ciało poszło na dno.

Skąd pochodzi popiół? – Popiół, który został znaleziony w ustach oraz płucach Sary i dwóch innych dzieci to wymieszane resztki po pożarze z 1928 roku, w którym spłonął dom Agnes oraz jej mąż i dwójka dzieci. Agnes wzięła popiół na pamiątkę, aby przypominał jej, że nie może dopuścić do sytuacji gdy musi znowu żyć w biedzie. Karmiła nim swoją córkę, Lilian, gdy ta była zamykana w piwnicy za karę. Niebieskie, drewniane pudełko, w którym znajdował się ten pył zabrała Lilian w momencie gdy Agnes trafiła do więzienia.

Kto pokrył popiołem twarz dwójki dzieci? – zrobiła to Lilian. Pierwsze dziecko, które było w wózeczku pod sklepem zostało ubrudzone popiołem , aby dać alibi zięciowi, który w tamtym momencie był głównym podejrzanym i znajdował się na przesłuchaniu w komisariacie. Dziecko Eriki i Patrika miało twarz w popiele, aby ich przestraszyć i spowodować, aby Patrik zaprzestał śledztwa wyjaśniającego śmierć Sary.

Dlaczego Albin, syn Lilian i Niclasa, ma tak wiele złamań, oparzeń i ran ciętych? – młodszy dziecko Lilian i Niclasa było trzynaście razy w szpitalu z powodu różnego rodzaju złamań, oparzeń czy ran ciętych. Policja podejrzewa, że był on ofiarą przemocy domowej, a jej sprawcą jest jego matka lub ojciec. Jednak na jednym z przesłuchań, małżeństwo przyznaje, że urazy Albina są spowodowane przez Sarę, która nie panowała nad swoimi odruchami podczas ataków furii.

Gdzie był Niclas w momencie zaginięcia córki? – początkowo ojciec Sary twierdził, że był na dyżurze w przychodni, jednak szybko wyszło na jaw, że w godzinach, w których zaginęła jego córka, był u kochanki. Ona w ramach zemsty za rozstanie nie chciała potwierdzić jego Alibi, jednak policja nie dała temu wiary.

Kim był mężczyzna, który nastraszył Sarę dzień przed jej zaginięciem? – mężczyzną tym był jej dziadek Arne. Zrobił to ponieważ po, krótkiej rozmowie z wnuczką ta zachowywała się wobec niego niegrzecznie i jak uważał nie wykazywała właściwego szacunku wobec Boga.

Jaki związek z morderstwem Sary ma historia o Agnes? – historia o Agnes, to opowieść o bezwzględnej, pozbawionej wartości kobiecie, która manipuluje i wykorzystuje mężczyzn tylko po to, aby zaspokoić swoje potrzeby finansowe. W momencie gdy zostaje zmuszona do powrotu ze Stanów Zjednoczonych, tuż przed wypłynięciem z portu, spotyka, małą, płaczącą dziewczynkę. Bez chwili namysłu decyduje się ją porwać, aby już w Szwecji przedstawiać się jak wdowa z dzieckiem po zamożnym mężczyźnie. Tą małą dziewczynką jest Lilian. Agnes wychowuje ją nie okazując jej żadnego uczucia. Nastawia wrogo do swoich partnerów, po to aby usprawiedliwić swoje zachowanie wobec niej. Lilian, która wtedy jeszcze miała na imię Mary, często jest bita i zamykana w ciemnej piwnic. To w jaki sposób była wychowywana będzie rzutować na jej zachowanie w dorosłym życiu.

Kamieniarz – Bohaterowie

Erika Falck – partnerka Patrika. Akcja powieści rozpoczyna się kilka miesięcy po urodzeniu przez nią Mai. Podczas spacerów z córką poznaje Charlotte, dla której będzie oparciem w trudnych dla niej chwilach. Sama Erika wykazuje objawy depresji poporodowej.

Patrik Hedström – główny bohater książki. To on wraz z Ernstem, a następnie resztą policjantów z komisariatu w Tanumshede zajmuje się wyjaśnieniem śmierci Sary. Od początku wiążą go trudne relacje z Ernstem. W ostatnim rozdziale “Kamieniarza” postanawia oświadczyć się Erice.

Sara Kling – siedmioletnia dziewczynka, córka Charlotte i Niclasa. To jej ciało zostało wyłowione z morza przez rybaka. Ma problemy z koncentracją i panowaniem nad swoimi emocjami. Jest energiczna co nie wszystkim odpowiada.

Charlotte Kling – matka Sary, gdy dowiaduje się o zdradzie męża, postanawia mu ją wybaczyć.

Niclas Kling – ojciec Sary, szanowany powszechnie lekarz z miejskiej przychodni. Ma romans z dwudziestopięcioletnią Jeanette. Nie utrzymuje kontaktu ze swoim ojcem oraz matką.

Lilian Florin – matka Charlotte. Ma trudny charakter, zawsze stara się być w centrum uwagi. Jest bardzo krytyczna wobec swojej córki Charlotte. Pojawia się we wspomnieniach o Agnes, jednak nosi wtedy inne imię – Mary. Urodziła się w Stanach Zjednoczonych, jednak została porwana przez Agnes i przez nią wychowana. Lilian nigdy nie dowiaduje się o swojej przeszłości. To ona utopiła i wrzuciła do morza Sarę. Jest również odpowiedzialna za śmierć swojego męża, którego podobnie jak Stiga, truła arszenikiem. Robiła to dlatego, ponieważ nie chciała pozwolić, aby mężczyźni odeszli od niej, gdy relację się psuły – to ona miała decydować o tym kiedy i z kim się rozstaje.

Stig – partner Lilian, którego poznała po śmierci męża. Mieszka w jej domu wraz z Charlotte i Niclasem. Jako jeden z nielicznych potrafił okiełznać energię Sary, która go lubiła. Choroba jednak nie pozwala mu opuszczać łóżka. W szpitalu zostaje uratowany w ostatniej chwili tuż po tym jak Patrik zorientował się, że ten jest truty arszenikiem przez Lilian. Pierwsze rozpoznanie sugerowało, że choruje na zespół Guillaina-Barrégo.

Arne – ojciec Niclasa i mąż Asty. Jest kościelnym, gorliwie wierzącym w Boga, bardzo konserwatywnie nastawionym do otaczającej go rzeczywistości. Gdy jego syn miał siedemnaście lat, nie wytrzymał wspólnego życia z surowym i ortodoksyjnym ojcem. Podczas jednej z kłótni Niclas go uderzył i od tego czasu nie utrzymywali ze sobą kontaktów.

Asta – matka Niclasa. Całkowicie podporządkowana mężowi przez co nie utrzymuje z synem żadnych kontaktów, nie miała przez to kontaktów z wnukami. Sytuacja zmienia się dopiero po śmierci Sary. Jest świadkiem kłótni Arne z Niclasem. To podczas niej mąż przyznaję się, że nastraszył wnuczkę. Jest na niego o to wściekła i dopiero wtedy dostrzega jego prawdziwe oblicze. Postanawia się wyprowadzić od męża i ponownie nawiązać relację z synem.

Kaj Wiberg – sąsiad Klingów i Charlotte, z którymi toczy nieustającą wojnę, trwającą od wielu lat. Przedmiotem sporu są różnego rodzaju sąsiedzkie błahostki jak balkon wystający kilka cm poza granicę działki itp. Został oskarżony o rozpowszechnianie materiałów pedofilskich oraz o molestowanie seksualne. Początkowo temu zaprzecza jednak dowody wskazują jednoznacznie, że jest on winien.

Monika Wiberg – żona Kaja. Jako jedyna potrafi nawiązać relację ze swoim synem Morganem. Nie wiedziała o pedofilii swojego męża.

Morgan – syn Kaja i Moniki Wiberg. Ma zespół Aspergera, który utrudnia mu kontakty z innymi. Z powodu tego zaburzenia oraz faktu, że znaleziono w jego domku kurtkę Sary, jest jednym z podejrzanych. Jednak żadne dowody nie wskazują na jego winę. Policjant Ernst, który chce się przypodobać Mellbergowi, postanawia z własnej inicjatywy przesłuchać go na komisariacie. Niestety przesłuchanie kończy się tragicznie, zestresowany Morgan, postanawia uciec przez otwarte okno i biegnąc wpada wprost pod rozpędzony samochód, ginąc na miejscu.

Sebastian młody chłopak wykorzystywany seksualnie przez Kaja Wiberga. Gdy wychodzi na jaw, że Kaj posiadał na swoim komputerze materiały pedofilskie, Sebastian popełnia samobójstwo i w liście pożegnalnym oskarża go o molestowanie.

Anna – siostra Eriki, postanowiła ponownie zamieszkać ze swoim byłym mężem Lucasem, który znęca się nad nią fizycznie i psychicznie. Decyzję tę podjęła po wydarzeniach z końca drugiej części, ponieważ uważała, że tylko w ten sposób będzie mogła chronić swoje dzieci. Jednak nie przewidziała, że zachowanie Lucasa wobec niej z tygodnia na tydzień będzie coraz bardziej brutalne i bezwzględne. Jest skrajnie wyczerpana wspólnym mieszkaniem z nim. Ślady pobić często nie pozwalają jej odprowadzić dzieci do szkoły. W jednym z ostatnich rozdziałów dowiadujemy się, że została doprowadzona do takiego stanu gdzie morduje Lucasa.

Kamieniarz – Recenzja

Książki Camilli Läckberg, często są reklamowane chwytliwymi hasłami, jakoby autorka była następczynią Stiega Larssona czy innych popularnych autorów skandynawskiego kryminałów. Myślę, że powoli się do tego już przyzwyczajamy, że każdego roku na półkach księgarskich mamy „nowego Nesbo” i mało kto zwraca na to uwagę. Jednak w przypadku Läckberg porównywanie jej z innymi autorami – szczególnie płci męskiej – jest wyjątkowo nietrafione. Kobieca perspektywa jest tutaj doskonale widoczna. W jej książkach nie znajdziemy kolejnego męskiego bohatera, który ma problemy z alkoholem, trudne relacje z partnerką czy dziećmi (Harry Holle, Kurt Wallander i inni). Dowiesz się natomiast czym jest depresja poporodowa, jak trudne są ostatnie tygodnie dla kobiety przed porodem czy poznasz relację teściowa – żona z perspektywy kobiety. Czy to dobrze? Czy źle? Na pewno inaczej, przedstawienie innej perspektywy jest wartością sagi o Fjällbace, w tym również „Kamieniarza”. Jednak to nie jedyna zaleta tej powieści.

Fabuła opowiada o siedmioletniej dziewczynce, której zwłoki zostały wyłowione z morza. Wszystko wskazuje, na to, że był to nieszczęśliwy wypadek, jednak sekcja zwłok ujawni w jej płucach znajduje się słodka woda co wskazuje na to, że została zamordowana, a dopiero następnie jej ciało wrzucono do morza. Patrick Hedström – świeżo upieczony ojciec córeczki – znów musi poprowadzić śledztwo, w którym będzie musiał odkryć sekrety niektórych mieszkańców Fjällbacki.

Była to moja trzecia książka Camilli Läckberg, którą przeczytałem i muszę przyznać, że czytało mi się ją najlepiej. Co prawda „Kamieniarz” cierpi na problemy, które miała zarówno „Księżniczka z lodu” jak i „Kaznodzieja”. Akcja toczy się stosunkowo wolno, niektórzy bohaterowie lubią pojawiać się znikąd, a następnie znikać na wiele rozdziałów, przez co na początku trudno nam ich historię osadzić w całości powieści. Specjalnością szwedzkiej autorki są również Cliffhangery, do których trzeba się przyzwyczaić.

Przez to, że kolejne informacje są dawkowane powoli, pozwala to autorce bawić się z czytelnikiem, co rusz dając kolejne elementy układanki, które nie pasują do całości. Musimy poczekać do samego końca, dopiero wtedy wszystko zaczyna mieć sens. Ale nie jest to w żadnej mierze wadą tej książki, wręcz jej zaletą. „Kamieniarz” to bardzo dobra historia, z wieloma dobrze napisanymi bohaterami. Na szczególną uwagę zasługuje postać Agnes, której historię poznajemy jakby obok głównego wątku. Nienawistnej, rozpieszczonej i bogatej kobiety, która pewnie nie u niejednego czytelnika wywoła wzrost ciśnienia przy kolejnych jej przygodach. Jej historia zaczyna się na początku lat 20 XX wieku i pokazuje jak jej zachowanie wpływa na całe otoczenie. Pomimo tego, że Agnes zmarła wiele lat przed zaginięciem Sary, to będzie miała z tą sprawą związek…

„Kamieniarz” to mroczna, ciekawa oraz złożona historia. Oczywiście poza wątkami kryminalnymi mamy również wątki obyczajowe, jak już wcześniej wspomniana walka Eriki z depresją poporodową czy kolejny epizod związany z jej siostrą Anną.

Jest to jak do tej pory moja ulubiona książką Läckberg i nawet te słabsze fragmenty nie powodują, że czyta się ją z mniejszym zaciekawieniem.

x