Biała lwica (Kurt Wallander #3) – Henning Mankell

Ocena:
7.7/10
Biała Lwica - Okładka

Dane szczegółowe

  • Autor: Henning Mankell
  • Cykl: Kurt Wallander
  • Tytuł oryginalny: szw. Den vita lejoninnan
  • Rok wydania w Polsce: 2005
  • Rok wydania w oryginale: 1993
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
  • Tłumaczenie: Halina Thylwe
  • Liczba stron: 504
Opis książkiStreszczenieBohaterowieCiekawostki

Biała lwica – Opis

Morderstwo szwedzkiej agentki nieruchomości, przykładnej żony i matki, wygląda jak typowa egzekucja, pomimo że nie ma żadnego podejrzanego ani nawet motywu zbrodni. Inspektor Kurt Wallander szybko jednak orientuje się, że ma do czynienia ze znacznie bardziej skomplikowaną historią, która ma związek ze zmianami politycznymi w Afryce Południowej, gdzie planowany jest zamach na Nelsona Mandelę.

Trzecia z kolei powieść szwedzkiego autora Henninga Mankella, w której głównym bohaterem jest Kurt Wallander. Porywająca opowieść o międzynarodowej intrydze, w której tłem są wydarzenia historyczne.

źródło opisu: własne
źródło okładki: Materiał wydawcy

Biała lwica – Zakończenie

Kto i dlaczego zamordował Louise Akerblom? – Jej mordercą jest Konowalenko, rosjanin trudniący się przemytem ludzi do Szwecji, były funkcjonariusz KGB. Kobieta zgineła ponieważ przypadkiem odkryła kryjówkę, w której Konowalenko ćwiczył Victora Mabashę. Pomimo, że Akerblom nie byla nawet tego świadoma, to i tak wg. Rosjanina powinna zginąć. Innego zdania był Mabasha, który uważał, że jej zabójstwo jest bezsensowne.

Do kogo należał znaleziony palec? – Palec wskazujący lewej dłoni należał do Victora Mabashy. Stracił go podczas ucieczki przed Konowalenką.

Dlaczego Victor Mabasha ma być trenowany akurat w Szwecji? – Szwecja wg. Kleyna to był mały, niepokaźny i neturalny kraj, który zawsze agresywnie występował przeciw Afryce Południowej. Już to powodowało, że nikt by nie pomyślał, że właśnie tam może być szkolony seryjny zabójca z Afryki Południowej. Po drugie Kleyn miał kontakt z byłym funkcjonariuszem KGB, który miał dobre kontakty w Szwecji. Dodatkowo łatwo tam wjechać ponieważ kontrole graniczne są sporadyczne.

Do czego służyła ukryta radiostacja? – Konowalenko używał jej aby komunikować się z Afryką Południową, a konkretnie Janem Kleynem.

Skąd Konowalenko wie gdzie mieszka Linda Wallander? – Gdy po ucieczce Victora Mabashy, Rosjanin chce go odnaleźć, trafia na trop Wallandera oraz dowiaduje się, że ma on córkę. Wie o tym po telefonie do ystadzkiej policji. Tam podaje się za policjanta i uzyskuje informacje zarówno w jakim hotelu mieszka Wallander oraz gdzie mieszka jego córka Linda.

Dlaczego Jan Kleyn chce zamordować Nelsona Mandele? – Kleyn był fanatykiem, który nie może się pogodzić z tym, że Prezydent de Klerk uwolnił z więzienia, skazanego na dożywocie Nelsona Mandele. Chce wywołać w kraju chaos i doprowadzić do wojny domowej, która zatrzymała by walkę z apartheidem. Uważa, że żeby tego dokonać, należy zamordować Mandele.

Czy zamach na Nelsona Mandele się powiódł? – Nie, zamachowiec w ostatniej chwili zostaje  powstrzymany przez Scheepersa.

Co stało się z Sikosim Tsiki? – Sikosi, który miał zastąpić Mabashę w przeprowadzeniu zamachu, gdy tylko zauważa, że Wallander ściga Konowalenke, postanawia uciec. Dzięki niestarannej kontroli na lotnisku w Sztokholmie, udaje mu się przedostać do Londynu, a stamtąd trafia do Johannesburg gdzie odbiera go Franz Malan. Zostaje tam poinstruowany o dalszych krokach przeprowadzanej akcji.

Co się stało Victorem Mabashą oraz Konowalenką? – Mabasha został zastrzelony przez Rosjanina, gdy ten chciał się dowiedzieć gdzie przebywa Kurt Wallander. Konowalenka natomiast zginął gdy policjant z Ystadu trafił w bak samochodu Rosjanina. Nastąpił wybuch w wyniku, którego mężczyzna zapalił się i zginął.

Co się stało z Janem Kleyn? – Kleyn po opuszczeniu aresztu odwiedził kochankę oraz swoją córkę, którą z nią miał. Gdy zorientował się, że to właśnie Miranda wydała go policji, uderzył ją. Matylda, która była tego świadkiem, sięgnęła po broń i zastrzeliła mężczyznę. Sprawę morderstwa dzięki pomocy Scheepers udało się zatuszować i kobieta nie odpowiedziała za swój czyn.

Czy Linda Wallander została uwolniona? – Konowalenko porywa córkę Wallandera aby uzyskać od niego gwarancje, że będzie mógł bezpiecznie i bez przeszkód opuścić Szwecję. Linda, która była więziona w piwnicy jednego z domów, ucieka i wraca do swojego dziadka. W ucieczce pomaga jej Tania, która przypłaca to życiem.

Jak kończy się „Biała lwica”? – Kurt Wallander, po zakończeniu sprawy, bierze krótki urlop, który jednak niewiele mu pomaga. Policjant ma objawy depresji, która pogłębiła się po zastrzeleniu Rykoffa, pomocnika Konowalenki.

Biała lwica – Bohaterowie

Kurt Wallander – Czterdziestoczteroletni policjant z Ystadu. Uchodził za zdolnego policjanta, upartego i niekiedy wielce przenikliwego. Problemy osobiste oraz praca, odbijają się na jego zdrowiu.

Linda – Córka Kurta oraz Mony mieszkająca w Sztokholmie i tam studiująca na uniwersytecie ludowym.

Otto Björk – Szef policji w Ystadzie.

Martinsson – Policjant, był tuż po trzydziestce. Impulsywny i odrobinę niedbały ale często miał dobre pomysły. Jego ambicja sprawiała, że potrafił wykrzesać z siebie olbrzymie pokłady energii.

Svedberg – Policjant z Ystadu. na pierwszy rzut oka wydawał się ślamazarny i mało zaangażowany w pracę ale był wyjątkowo dokładny co Wallander zawsze sobie cenił.

Louise Akerblom – Zamordowana kobieta, w raz z mężem prowadziła Biuro Pośrednictwa w Obrocie Nieruchomościami.

Jan Kleyn – Fanatyczny Bur, który był przekonany, że jest przedstawicielem „Narodu Wybranego”. Powszechnie znany ze swojej bezkompromisowej nienawiści do wszystkich przeciwników polityki apartheidu. Pracuje w wywiadzie.

Franz Malan – Bur, pracuje dla wojskowego wydziału bezpieczeństwa w Republice Południowej Afryki. Najbliższy przyjaciel Jana Kleyna.

Victor Mabasha – Uchodzący za najlepszego i najbardziej bezwzględnego seryjnego zabójcę w Afryce Południowej. Był Zulusem.

Konowalenko – Rosjanin, były funkcjonariusz KGB, obecnie zawodowy zabójca.

de Klerk – Prezydent Republiki Południowej Afryki. Znienawidzony przez białych fanatyków z tego kraju, za ułaskawienie Nelsona Mandeli.

van Heerden – Odpowiadał za przekazywanie de Klerkowi, poza oficjalnymi kanałami, bieżących informacji o pracy wywiadu.

Georg Scheepers – Asystent prokuratora rejonowego w Johannesburgu. To on prowadzi śledztwo mające wyjaśnić śmierć jednego ze współpracowników de Klerka.

Sikosi Tsiki – Seryjny zabójca z Afryki Południowej.

Steve – Należy do radykalnej frakcji Afrykańskiego Kongresu Narodowego. Znajomy Mirandy i Matildy Nkoy

Biała lwica – Ciekawostki

Czas i miejsce akcji? – Akcja rozgrywa się między kwietniem a czerwcem 1992 roku. Większość wydarzeń ma miejsce w południowej Szwecji (Ystad, Kalmar) oraz Sztokholmie. Poza tym, znaczna część powieści dzieje się w Arfyce Południowej, obecnej Republice Południowej Afryki (Johannesburg, prowincja Transkei).

Biała lwica – Tytuł książki Henninga Mankella nawiązuje do historii, którą opowiada nam Georg Scheepers. Tytułowa biała lwica to metafora Afryki Południowej, kraju przypominającego wylegiwującego się drapieżnika. Ale do czasu, gdy się podniesie i ujawni drzemiące w nim siły. Jeśli zaatakuje, można go tylko zabić.

Burowie – Ludność pochodzenia głównie holenderskiego oraz flamandzkiego, której potomkowie osiedlili się w Afryce Południowej. Cechował ich silny nacjonalizm, uważali się za “Lud Wybrany” tych ziem. Burami byli m.in. Jan Kleyn oraz Franz Malan

x